Tesla Cybertruck için üretim tarihini belirledi!

Tesla'nın en son kazançlarını açıkladığı konferans görüşmesinde şirket başkanı Elon Musk, elektrikli kamyonetin seri üretiminin 2024'e kadar başlamayacağını söyledi.

Tesla Cybertruck için üretim tarihini belirledi!

Musk üretimin "bu yaz bir ara" başlamasını bekliyor, ancak üretimin "çok yavaş" olacağı konusunda uyarıyor. Tesla hala montaj ekipmanı kurmanın ortasında.

Tesla, Cybertruck'ı 2019'da tanıttı, ancak bugüne kadar piyasaya sürülmesini birçok kez erteledi. Şirket ayrıca nihai özelliklerin ve fiyatlandırmanın değişeceği konusunda da uyardı. EV'nin başlangıçta tek motorlu konfigürasyonunda 39.900 dolardan başlaması ve üç motorlu versiyonu için yaklaşık 70.000 dolara çıkması bekleniyordu. Otomobil üreticisi araç için hala depozito alırken, artık belirli konfigürasyonlar vaat etmiyor. Pandemi, zorlu bir ekonomi, uzun süredir devam eden tedarik zinciri sorunları ve tasarım değişikliklerinin nihai olarak satın alabileceğiniz ürünleri etkilemesi bekleniyor.

Tesla Cybertruck için üretim tarihini belirledi!

Ancak bu durum Tesla için yeni bir sorun değil. Model 3'ün üretimi Temmuz 2017'de başladı, ancak şirket fabrika darboğazlarını gidermek için mücadele ettiğinden 2018'in ortalarına kadar üretim çok sınırlıydı. Bununla birlikte, Cybertruck da benzersiz zorluklarla da karşı karşıya.

İmza niteliğindeki soğuk haddelenmiş çelik gövdesinin ekstra sağlam olduğu söyleniyor, ancak bu görünüş aynı zamanda normalde otomobiller için kullanılmayan üretim teknikleri gerektiriyor. Üretimin çoğunun, geçtiğimiz Nisan ayında resmi olarak açılan Austin yakınlarındaki Giga Texas fabrikasında gerçekleşmesi bekleniyor.

Cybertruck, şimdiden Ford F-150 Lightning, GMC Hummer EV ve Rivian R1T’nin de dahil olduğu şiddetli bir rekabet ortamına girecek. Tesla'nın üretimi tüm hızıyla başladığında, muhtemelen Ram 1500 EV ve Chevy Silverado EV'nin yanı sıra mevcut kamyonların daha uygun fiyatlı versiyonları çıkmış olacak. Bir elektrikli kamyonet artık dört yıl önceki yenilik değil ve bitmiş Cybertruck'ın rakiplerine göre büyük avantajlar sunup sunmayacağı da henüz net değil.