Tesla, dünya devlerini dize getirdi

Elektrikli otomobil sektörünün en önemli ismi konumunda olan Tesla, aralarında Mercedes’in de olduğu pek çok otomobil devini dize getirdi.

Tesla, dünya devlerini dize getirdi

Mercedes-Benz, 2025 yılında Kuzey Amerika'daki yeni elektrikli otomobilleri (EV) için Tesla'nın şarj teknolojisini benimseyeceğini duyurdu. Sürücüler, 2024'te bir CCS'den NACS'ye adaptörle birlikte ilk aşamada Tesla Supercharger ağına erişim sağlayabilecekler.

Bu durum, Mercedes'in bu sonbahardan itibaren kendi hızlı şarj ağını hayata geçirme planlarını etkilemeyecek. Şirket, 2030 yılına dek Kuzey Amerika'da toplam 2,500 şarj cihazına sahip olacak 400'den fazla "Şarj Merkezi" kurmayı planlıyor. İlk kurulumlar, hem CCS hem de NACS konektörlerine sahip olacak ve Mercedes dışındaki EV'lere de açık olacak.

Şirket yetkilileri, bu genişlemenin, genel EV deneyimini hızlı, uygun ve güvenilir bir şarj imkanıyla iyileştireceğini vurguladılar. Mercedes yönetim kurulu başkanı Ola Källenius, Supercharger desteği ile çok daha fazla şarj noktasına (12.000'den fazla Supercharger) erişim sağlanabileceğini ve böylece EQB veya EQS gibi bir araç satın almayı düşünen kullanıcıların, ülke çapında seyahatlerini yaparken şarj sürelerini minimize edebileceğini ifade etti.

Tesla, dünya devlerini dize getirdi

Mercedes, NACS'i kabul eden ilk Alman otomobil üreticisi olup, Volvo ve Polestar'ın ardından üçüncü Avrupa markası oldu. Volkswagen, bu teknolojiye geçişi düşünüyor ancak henüz kesin bir karar vermiş değil. Amerika'da Ford, GM ve Rivian gibi şirketler, Tesla'nın teknolojisini destekleme taahhüdünde bulundular. Mobilite derneği SAE, diğer tedarikçilerin de bu formattan yararlanmalarına yardımcı olacak standart bir priz üretmekte.

Ancak bu bir dünya çapında geçiş olmayacak ve Mercedes'in lüks odaklı yaklaşımı, Ford ve GM gibi daha uygun fiyatlı markaların erişebileceği kitleye kıyasla, erişimini sınırlayacak. NACS'e geçiş, VW ve Kuzey Amerika'da hala CCS kullanan diğer rakipler üzerinde baskıyı artıracak. Bu durum, uzun mesafeli sürüşü zorlaştırabilir ve araç satışlarını olumsuz yönde etkileyebilir.