Otomobil

Tesla işçileri Twitter'ı suçlamaya hazırlanıyor!

Vice News'e göre, şirketin Buffalo Gigafactory'deki Tesla çalışanları, Twitter'ı yeni açılan sendika hesaplarını "gölge yasağı" ile suçlayarak Ulusal Çalışma İlişkileri Kurulu'na (NLRB) şikayette bulundular.

Tesla işçileri Twitter'ı suçlamaya hazırlanıyor!

Grup, 14 Şubat'ta sendikalaşma niyetini açıklamış, hatta Twitter'da bir kamu açıklaması yayınlamıştı. Ancak, grubun tweet'leri ertesi gün arama sonuçlarında görünmeyi durdurdu ve bu, hesaplarının gölge yasaklı olduğunu gösteriyordu.

"Şubat 2023'te, işçilerin Tesla Gigafactory 2 tesisinde bir sendika kampanyasını duyurmasının hemen ardından, yukarıda adı geçen işveren CEO Elon Musk ve/veya onun temsilcileri ve temsilcileri aracılığıyla Sendikanın Twitter hesabının (@united_tesla) gölge yasaklanmasına neden oldu."

"united_tesla" veya "TeslaWorkersUnited" için arama yaptığınızda, sonuçların hesabın kendisi tarafından gönderilen hiçbir tweet'i göstermediğini doğruladık. Genellikle, bir kullanıcıyı aramak tweet'lerini  de ortaya çıkarır, ancak bu arama terimlerini kullandığınızda yalnızca grubu etiketleyen veya adını anan sonuçları görebiliyorsunuz. Bir grup sözcüsü, Vice News'e bir “shadowban” testi yaptıklarını ve hesaplarının "işverenlerinin sahip olduğu platformda 'yasaklanmış' olduğunu" bulduğunu söyledi.

Geçen yıl Twitter'ı 44 milyar dolara satın alan Tesla şefi Elon Musk, ateşli bir sendika eleştirmeni olarak biliniyor. Ancak 2018'de, şirketin sendika karşıtı yönetime sahip olduğuna dair raporları soran birine yanıt olarak Tesla çalışanlarının sendikaya katılmasını engelleyen hiçbir şey olmadığını tweetlemişti. Musk bununla birlikte şunu da sormuştu: "Neden hem sendika aidatlarını ödeyin hem de hisse senedi opsiyonlarından bir hiç uğruna vazgeçin?" NLRB bu tweet'in iş yasalarını ihlal ettiğine karar vermiş ve bunu çalışanlara yönelik bir tehdit olarak değerlendirmişti. Tesla şu anda çalışma kurulunun kararına itiraz ettiği için Musk'tan tweet'ini silmesini de istedi.

Tesla işçileri Twitter'ı suçlamaya hazırlanıyor!

Bu kampanyanın arkasındaki çalışanlar, Tesla'nın Autopilot teknolojisinden gelen verilerin etiketlenmesinden sorumlu. Daha önce Bloomberg'e şirketten sadece daha iyi ücret değil, aynı zamanda daha iyi çalışma koşulları da istediklerini söylemişlerdi. İşçiler, şirketi "misilleme olarak ... ve sendika faaliyetini caydırmak için" çalışanlarını yasadışı bir şekilde işten çıkartmakla da suçladılar.

Bir blog gönderisinde Tesla, bunun "yalan bir iddia" olduğunu ve işine son verilen Autopilot çalışanlarının düşük performans gösterdiğini söyledi. Ayrıca şirket, işten çıkaracağı çalışanları, grubun sendikalaşmaya çalıştıklarını açıklamasından çok önce, 3 Şubat'ta belirlediğini söyledi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.