Otomobil

Tesla ön cam sileceklerini atıyor! Peki ne kullanacak?

Bir araba için ön cam silecekleri olmazsa olmazlardan biridir. Tesla, cam sileceklerinin yerine yeni bir özellik bulduğunu ilan etti!

Tesla ön cam sileceklerini atıyor! Peki ne kullanacak?

Tesla 2018'de bir patent başvurusunda bulundu, ancak önceki güne kadar onaylanmadı. Patent adından da anlaşılacağı gibi Tesla, güneş panelleri ve fayanslardaki kalıntıları temizlemek için darbeli bir lazer kullanımı ile ilgiliydi.

Kasım 2019 sunumunda gösterilen Cybertruck prototipi ön cam sileceklerinden yoksundu. Ve bu teknolojinin sadece 2023'e kadar piyasaya sürülmesi ertelenen zırhlı bir kamyon için geliştirildiği yönünde birçok spekülasyon vardı.

Tesla Lazer Sistemli Cam Sileceği!

Patente "Araçların cam ürünlerinde ve fotovoltaik ünitelerde biriken döküntülerden darbeli lazer temizliği" adı verildi. Açıklamadan da anlaşılacağı üzere, lazer ışınları bir aracı temizleme cihazı olarak kullanılacak. Bir araca monte edilen bir cam maddenin alanını temizlemek için lazer radyasyona yönlendirmek suretiyle yapılandırılmış bir ışın optik tertibatı bu temizliği yapacak.

Tesla ön cam sileceklerini atıyor! Peki ne kullanacak? - Resim : 1

En büyük elektrikli araç üreticisi Tesla, doğrudan lazer ışınlarının esas olarak "silecek" görevi görmesinden bahsediyor.

Lazer sisteminin çalışma şekli ise şu şekilde gerçekleşiyor; arabanın etrafında yer alan küçük kameralar ön, yan ya da arka cam üzerinde çamur lekesi tarzı iz tespit ederse sistem devreye giriyor. Sistem yazılımı çamurun temizlenmesine yönelik bir süre belirliyor ve temizlenecek yerlerin üzerine temizleme sağlanması için lazer ışınları gönderiyor.

Ancak, her zaman olduğu gibi, bir patentin varlığı kendi başına bir şey ifade etmiyor. Patentte açıklanan sistemin bir gün gerçeğe dönüşeceğinin ve Tesla otomobillerinden birinde kullanılacağının bir garantisi yok. Ancak geleneksel ön cam silecekleri yerine lazer fikri kesinlikle ilgi çekici.

Daha önce, Tesla'nın fütüristik görünen ve aynı zamanda lazer ışınlarından daha gerçekçi görünen yeni elektromanyetik silecekler geliştirdiğine dair de raporlar vardı.

Yorumlar
Gökhan
Kuş sıçarsa ne olacak hadi çıkarsın bakıyım
Cevapla
babur
bence camın üzerinde gezen bir manyetik gibi birşeyler olmalı camın tüm bölgelerine ulaşabilen
Cevapla
babur
super fikir bence çamur düşerse nasıl temizler bazen olabilir öyle şeyler onuda göz önünde tutmuştur lar bence
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.