Tesla rekora doymuyor: İşte elektrikli otomobil üreticisinin son verileri

Amerikalı elektrikli otomotiv devi Tesla, hem çeyrek bazında hem de yıl bazında büyümeye devam ediyor.

Tesla rekora doymuyor: İşte elektrikli otomobil üreticisinin son verileri

Elektrikli otomobil denildiğinde akla gelen ilk isimlerden biri Tesla oluyor. Her ne kadar artık Amerikalı otomotiv devinin pek çok ciddi rakibi olsa da popülarite ve prestij anlamında hala Tesla modelleri için rakipsiz diyebiliriz. Yıldan yıla üretim ve teslimat sayısını arttırmayı başaran Amerikalı şirket, 2022’de ise adeta şov yaptı.

Bizzat Tesla’nın resmi internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, 2022 yılı içerisinde toplam üretilen araç sayısı 1.369.611 adet oldu. Bu araçların 1.313.851 adetinin teslim edilmesiyle birlikte ise, Tesla hem üretim hem de teslim anlamında yeni bir rekor kırmış oldu. Nitekim bu veriler 2021 yılına göre neredeyse %40’lık bir artışın göstergesi.

Tesla rekora doymuyor: İşte elektrikli otomobil üreticisinin son verileri

2022 yılının bu kadar parlak geçmesinin en önemli aktörleri ise tabi ki toplamda 1,24 milyon adet satan Model 3 ve Model Y. Öte yandan Model S ve Model X’in de satış sayısını neredeyse 3 kat arttırarak toplam 66 bin adet seviyesine getirdiğini belirtelim.

Çeyrek bazda bakıldığında ise 2022 yılının 4. Çeyreği, Tesla tarihinin de en parlak çeyreği olarak kayıtlara geçti. Yalnızca 4. Çeyrekte 439.701 adet araç üreten Amerikalı otomotiv devi, bu araçların 405.278 tanesini teslim ederek çeyrek bazında da yeni bir rekor kırmış oldu.