Otomobil

Tesla tutumundan vazgeçip reklam vermeye başlayabilir

Tesla, reklamdan kaçınmasıyla bilinir ve 2000'lerin başında piyasaya sürüldüğünden beri geleneksel anlamda reklamcılık yapmamış, bunun yerine araçlarını tanıtmak için virale güvenmeyi seçmiştir.

Tesla tutumundan vazgeçip reklam vermeye başlayabilir

Ancak artık otomobil üreticisi için işler değişiyor. Şirketin son hissedarlar toplantısında Tesla başkanı Elon Musk, izleyicilerin reklamcılıkla ilgili bir sorusuna şu yanıtı verdi: "Biraz reklam deneyeceğiz ve nasıl gideceğini göreceğiz." Görünüşe göre yönetici, parasının çoğunu reklamlardan kazanan Twitter'ı satın aldıktan sonra reklamcılık konusundaki fikrini değiştirdi.

"Twitter'ın reklama büyük ölçüde bağımlı olması gerçekten ironik. İşte şimdi buradayım ve daha önce hiç reklam kullanmadım ama şimdi reklama büyük ölçüde bağımlı bir şirketim var. Bu nedenle, sanırım reklamcılığın harika olduğunu söylemeliyim ve bence herkes yapmalı." Bu sözlerle yönetici önceki duruşundan tamamen dönmüş gibi görünüyor. Ki daha birkaç yıl önce reklamdan nefret ettiğini ve Tesla'nın diğer otomobil üreticilerinin "ürünü harika kılmak için" reklamlar ve onaylar için ayırdığı parayı kullandığını söylemişti.

Tesla tutumundan vazgeçip reklam vermeye başlayabilir

Musk, hissedarlar toplantısında verdiği yanıtta Tesla araçlarının çoğu kişinin bilmediği işlevsellik ve özelliklere sahip olduğunu söyledi. Şirket bunları Twitter hesabında yayınlıyor ancak bunu yapmanın küçük bir cemaate vaaz vermek gibi olduğunu da kabul ediyor. CNBC ile yaptığı bir röportajda, reklamların "bilgilendirici ve eğlenceli" olabileceğini ve böylesi reklamların tipik reklamlardan daha ilgi çekici olduğunu söyledi. Gelecekteki Tesla reklamlarının bu biçimi alabileceğini ve araçlarının daha az bilinen özelliklerini vurgulayabileceğini öne sürdü.

Musk ayrıca hissedarlar toplantısında iki yeni EV ile dalga geçti ve kendi araçlarının tasarım ve üretim tekniklerinin "sektörde mevcut olan her şeyden çok daha üstün olduğunu" söyledi. Şirketin zaten "yeni bir ürün inşa etme" sürecinde olduğunu, bunun da Tesla'nın halihazırda EV'lerden en az biri için bir prototip üzerinde çalıştığı anlamına gelebileceğini söyledi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.