Otomobil

Tesla’nın elektrikli tırı Semi yakıt performansıyla görenleri hayrete düşürdü!

Elektrikli otomotiv devi Tesla’nın ilk elektrikli tır modeli Semi, test sürüşlerinde resmi rakamların bile ötesinde bir başarıya imza attı.

Tesla’nın elektrikli tırı Semi yakıt performansıyla görenleri hayrete düşürdü!

Tesla, elektrikli otomotiv pazarına yön veren bir şirket. Eğer bugünlerde birçok otomotiv devi bünyelerine elektrikli otomobil modellerini katabilmek için birbiriyle mücadele halindeyse, bunda Amerikalı elektrikli otomotiv devi Tesla’nın payı büyüktür. Öte yandan rakiplerinden her zaman bir adım önde olmayı amaçlayan dev isim, geçtiğimiz günlerde ilk elektrikli tır modelini yani Tesla Semi’yi resmen tanıtmıştı.

Söz konusu tanıtım daha çok aracın tasarımı ve en temel özellikleri şeklinde gerçekleşirken, bu araca ait veriler Elon Musk tarafından bölüm bölüm açıklanacak gibi duruyor. Nitekim ünlü CEO geçtiğimiz saatlerde bir tweet atarak, Tesla Semi’nin menzil ve yakıt bilgilerini paylaştı.

Tesla’nın elektrikli tırı Semi yakıt performansıyla görenleri hayrete düşürdü!

Şirketin ilk elektrikli tır modelinin kilometrede 1,06kWh/km’lik elektrik tüketimi gerçekleştirdiğini belirten Musk, daha düz bir yolda ve trafiğin olmadığı şartlarda bu yakıt tüketiminin 0,99kWh/km’ye kadar düşebileceğini iddia etti.

Bunun anlamı ise, normal koşullarda bile aracın şu an ki elektrik fiyatları üzerinden yapılacak hesaplamayla ülkemizde km başına yaklaşık 2-TL gibi bir yakıt sarfiyatı yapacağını söyleyebiliriz. Söz konusu aracın bir tır olduğu düşünüldüğünde bu gerçekten muazzam bir rakam. Nitekim aynı boyutlarda normal bir tırın, güncel dizel fiyatıyla aşağı yukarı km başına 8-TL gibi bir yakıt tüketiminin olduğu düşünüldüğünde, Tesla Semi’nin bu konuda ne kadar başarılı olduğu çok daha net bir şekilde anlaşılacaktır.

Yorumlar
Mustafa sağdıç
Eğer bu tır KAPASİTOR ile desteklenirse yakıt dahada düşer bilgisi bende Mustafa.sağdıç 05394917267
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.