Otomobil

Tesla’nın hedefi Çin’de otomobil üretmek

Tesla hava kirliliğiyle boğuşan Çin'de bir an önce elektrikli otomobil üretimine geçmeyi hedefliyor.

Tesla’nın hedefi Çin’de otomobil üretmek

Elektrikli araç ve elektrikli araç motor parçaları tasarlayan Tesla, hava kirliliğiyle mücadele eden Çin’de otomobil üretmeye başlayabilir. Şirketin popüler CEO’su Elon Musk, nakliyat maliyetleri ve ithalat vergilerinin azaltılması sayesinde 76 bin dolar ve üzerinde satılan modellerini Çin'de üretebileceklerini söyledi. Musk, bu yılın başında yaptığı açıklamalarda önümüzdeki üç yıl içerisinde Çin’de üretime geçebileceklerini belirtmişti. Bilindiği üzere Çin batılı üreticilerin kendi topraklarında otomobil imal etmesine henüz izin vermiyor. 

1445839690_tesla-model-s.jpg

Çin otomobil kategorisinde dünyanın en büyük pazarlarından biri. Çin’in hava kirliliğiyle mücadele ediyor olması elektrikli araçların ülkede daha fazla benimseneceğini gösteriyor. Ülkede yılda 20 milyon otomobil satılıyor ve bu otomobillerin sadece 28.000'i elektrikli.

Tesla’nın Model S sedan otomobili Çin’de 106.000 bin dolardan satılıyor. Çin’in 2030 yılında en fazla elektrikli araca sahip ülke olması bekleniyor. Dolayısıyla Tesla Motors görüşmelerin bir an önce neticelendirilmesini ve üretime geçmeyi hedefliyor. (kaynak: aljazeera )

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.