Toyota bZ4X elektrikli cazibe!

Japon otomotiv devi Toyota bZ4X elektrikli Crossover’ı sundu. 2022'de satışa başlayacak SUV tam bir canavar. İşte Toyota bZ4X!

Toyota bZ4X elektrikli cazibe!

Bu yılın ilkbaharında, Şanghay Otomobil Fuarı'nda, Japon otomobil üreticisi Toyota, 2025 yılına kadar aynı anda pazara girmesini istediği 15 akülü elektrikli araç ailesinden biri olan Toyota bZ'yi ("Sıfırın ötesinde") duyurdu. Fuarda, yeni ailenin ilk temsilcisi olan Toyota bZ4X tanıtıldı.

Yeniliğin tasarımı RAV4 konseptiyle neredeyse tamamen aynı ve şirketin şu anki en çok satan modeli olan Toyota RAV4 Crossover'ı oldukça anımsatıyor. Aynı zamanda, geliştiriciler Toyota bZ4X elektrikli Crossover'ın Japon markanın ilk seri pilli elektrikli aracı olduğunun altını çiziyorlar.

Toyota bZ4X Elektrikli Crossover!

Toyota bZ4X elektrikli cazibe! - Resim : 1

Üretim modeli, Subaru ve Toyota tarafından ortaklaşa oluşturulan yeni e-TNGA platformuna dayanıyor. Elektrikli aracın aküsü sadece modelin altına yerleştirmemiş, aynı zamanda elektrikli aracın gövdesinin sertliğini artıran şasinin bir parçası olarak konumlandırılmış.

Önden çekişli Toyota bZ4X Crossover, ön aksta 150 kW / 204 Bg güç ve 265 Nm tork ile tek bir elektrik motora sahip. 0'dan 100 km/s hıza 8.4 saniyede ulaşmanızı ve 160 km/s pik hıza ulaşmanızı sağlıyor. Dört tekerlekten çekişli versiyon, ön ve arka akslara monte edilmiş bir çift 80 kW elektrik motora sahip.

Pil, 150 kW'a kadar güçle sabit akıma sahip yüksek hızlı şarj CCS2'yi destekliyor. Bu modda yüzde 80'e kadar şarj yaklaşık 30 dakika sürüyor. Elektrikli otomobil ayrıca tavanda şarj işlemine katkıda bulunacak güneş panelleri ile donatılacak.

Toyota İç Mekânda Eşsiz Bir Görsellik Barındırıyor!

Toyota bZ4X elektrikli cazibe! - Resim : 2

Elektrikli otomobil, direksiyon simidinin tekerleklere fiziksel olarak bağlı olmadığı tescilli bir One Motion Grip ("telle direksiyon") sistemi ile geliyor. Japon mühendisler sürücünün yol yüzeyinin kalitesi de dahil olmak üzere geri bildirim alacağını ve direksiyon özelliklerinin seçilen sürüş moduna bağlı olarak değiştirilebileceğini garanti ediyor.

Elektrikli otomobil ayrıca tek pedallı hareket kontrolü (fren pedalı kullanmadan), XMODE arazi sürüş modlarının yanı sıra tam bir dijital asistan ve güvenlik sistemi seti ile "tek pedallı sürücü" işlevine sahip.

Üretici, Toyota bZ4X elektrikli Crossover'ın Avrupa sunumunun 2 Aralık 2021'de gerçekleşeceğini, bundan hemen sonra yeni ürün için ön siparişlerin açılacağını söyledi. Model küresel olacak, ABD, Avrupa, Çin ve diğer ülkelerin pazarlarına teslimatlar 2022'nin ortalarında başlayacak.