Otomobil

Toyota için kötü bir dönem başlıyor! Üretim durduruldu

Toyota Motor Covid 19 etkisi ile çip tedarik problemi sebebiyle mevcut mali yıl küresel araç üretimini düşürecek.

Toyota için kötü bir dönem başlıyor! Üretim durduruldu

Dünya genelinde süregelen Covid-19 salgını ve küresel çip sıkıntısı yüzünden çoğu firma kötü etkilendi. Bu firmalar arasında büyük isimler de yer alıyor. Japon üretici Toyota da üretim sıkıntısı yaşayan şirketler arasında yerini aldı.

Akıllı telefonlardan tabletlere çoğu üründe küresel çip sıkıntısı yaşanıyor. Bu nedenle çoğu marka üretime ara veriyor ya da planladığı vakitte ürünlerini tedarik edemiyor. Covid-19 salgınının da çok büyük etkisinin olduğu bu üretim problemlerindeki aksama yakın zamanda çözüleceğe benzemiyor.

Toyota Covid-19 ve çip sıkıntısı sebebiyle üretimi azaltıyor

Toyota için kötü bir dönem başlıyor! Üretim durduruldu - Resim : 1

Japon üretici Toyota, yarı iletken çip tedarik problemi yüzünden bazı pazarlarda üretimi azaltıyor. Malezya ve Vietnam'ın da dahil olduğu Güneydoğu Asya ülkelerinde artan vakalar yüzünden üretim bantları olumsuz şekilde etkilendi. Konuyla ilgili açıklama yapan Toyota "çip tedariki ve salgının olumsuz etkileri nedeniyle, 2021 mali yıl kapsamında küresel araç üretim hedefini 300 bin düşüreceğini" duyurdu. Şirket şimdi üretmeyi planladığı araç sayısında düşüş yaptı. Daha önce 9,3 milyon araç üretimi planlayan şirket şimdi bu sayıyı 9 milyona çekti.

Buna göre şirket 540 bin yerine 470 bin, gelecek ay ise 880 bin yerine 550 bin araç imal edilecek. Japon firma gidişatın belirsiz olduğunu ve şirketin konuyla ilgili önünü görmediğini duyurdu. Bazı pazarlarda ise üretimin şimdilik durdurulması söz konusu.

Yorumlar
Ali
Ben japonyada yaşıyorum benim çalıştığım araba fabrikası da durdu şu an da tatildeyim araba fabrikası Subaru
Cevapla
İstanbullu
Çip işin bahanesi, stok aracı eriterek elektrikli araca geçecekler.
Cevapla
Renren
Aynen öyle, otomobil üretimi covid 19 nediyle düşmeyecek ama çip üretimi olmadığı için düşüyor. Herşey üretiliyor sadece çip te sorun var neden se.
Mk-ultra
Herşey çökecek kovid 19 virüsü yüzünden
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.