Otomobil

Toyota otonom sürüşe yatırım yapıyor

Japon otomobil firması Toyota, otonom sürüş teknolojilerine 2.8 milyar dolar yatırım yapacağını açıkladı.

Toyota'dan otonom sürüşe büyük yatırım

Son yılların en popüler teknoloji konularından biri otonom yani şöförsüz de hareket edebilen otomobiller. Günümüzde Tesla ve Google gibi birçok teknoloji markasının yanısıra BMW ve Mercedes gibi otomobil üreticileri de bu alanda çalışmalar yapıyor. Tesla halen kullanımda olan otomobillerinin birçoğunda otonom sürüş özelliğini kullandırıyor. Otomobil üreticileri ise bu konuda biraz daha geride duruyor.

Otomobil üreticisi Japonya merkezli Toyota, bu alanda yeni yatırım yapmaya karar verdiğini açıkladı. Bu amaçla hisselerinin yüzde 90'i kendisine ait yeni bir şirket kuran Toyota hisselerin kalanı için Denso ve Aisin Seiki ile ortaklık yaptı. Kurulan şirkete Toyota Research Institute-Advanced Development adı verildiği de açıklandı.

Yeni şirketin 1000'e yakın çalışanı olacağı da belirtiliyor. Otonom sürüş teknolojileri için kurulan şirkette ağırlıklı olarak yazılım mühendislerinin çalışacağı da ifade ediliyor.

Kurulan şirket ile geliştirilecek otonom sürüş teknolojilerine 2.8 milyar dolar yatırımın yapılacağı da firma tarafından açıklandı. Toyota halen otonom sürüş için testler yapıyor. Markanın şimdilik bu tarz bir modeli bulunmasa da önümüzdeki yıllarda bu teknolojinin son kullanıcıya da ulaşması bekleniyor.

Yorumlar
çok geç
Toyota bunu 5 sene önce yapmalıydı şuan Tesla ve Nissan zaten yapmış vaziyette
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.