Otomobil

Toyota Türkiye CEO'su açıkladı: İkinci el için düzenleme şart!

Toyota Türkiye CEO'su Ali Haydar Bozkurt, ikinci el otomobil piyasası hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Bozkur'a göre düzenleme şart!


Son zamanlarda ikinci el otomobil piyasasındaki artışlar dikkat çekiyor. Bunun temel sebebi ise hemen hemen herkesin ifade ettiği gibi koronavirüs yüzünden üretimin düşmesi. Üretim düşünce sıfır araç bulma konusunda ortaya çıkan sıkıntılar tüketicileri ikinci ele yönlendiriyor ve bu da fiyatların şişmesine neden oluyor. Ancak sadece bu değil, özellikle galeri ve al satçıların otomobilleri sıfır alıp üzerine fiyat ekleyerek satmaya çalışması da fazlasıyla tepki çekiyor. 

Toyota Türkiye CEO'su açıkladı: İkinci el için düzenleme şart!

Bunun farkında olan önemli isimlerden Toyota Türkiye CEO'su Ali Haydar Bozkurt, konuyla ilgili olarak değerlendirmelerde bulundu. Bozkurt, “Bugünlerde yaşanan sıkıntı şu; firmalar ikinci elin artmasına neden etki edemez biliyor musunuz? Bayinin elindeki aracın bir liste fiyatı var. Liste fiyatından satılır araba. Ama bazıları arabasını satın aldıktan sonra üzerine 20 bin TL fark koyarak ilana koyuyorsa bizim elimizden bir şey gelmiyor.” ifadelerini kullandı.

İkinci el otomobil piyasası için düzenlemenin şart olduğunu da ifade eden Ali Haydar Bozkurt, “Bu yasanın bir an önce çıkması lazım. Bayi fiyatını söylüyor, satıyor. Ertesi gün alan kişi fırsatçılık yapıyor. Bayi bunu anlayamaz. Takip de edemeyiz bunu. Ancak bu fırsatçılığı engellemek için bu düzenleme devreye girse ikinci eldeki başı bozuklukların hemen önüne geçeriz. Bence o konu daha fazla ertelenmemeli. Hem bizim için hem müşteri için hem de ikinci el işi yapan galeriler de bıktılar bu fırsatçılardan.” diyerek sözlerini noktaladı.

Yorumlar
Osman ayrılmaz
Her otomobil arabaları kendi markaları kaç model ve kaç yasında kaç kilometre de olduğunu kendi ekspertiz servislerinde bakıp galericilerrie fiyat belirleyebilirler bunu yapmak mümkün ve fırsatçılarada üstesinden gelirler 2. El arabaların fiyar listesi çıkar devlette ona göre fiyat artışları sağlanmış olur ve kimsede mağdur olmaz
Cevapla
Hızır Bey
Sayıııın Toyota CEO'su sen yeterince ürettinde veya getirdinde vatandaş almadımı. Sizin gibilerin yapmadıkları yüzünden piyasa bu halde. Birde suçu başkalarına atıyorsun. Bari konuşma söz gümüşse sükut altındır
Cevapla
Önder
Hükümet avrupadan ithal 10 yaşını almamış yetki belgeli vergi levhalı galericilere yurt dışından 2 el araç getirme izni verilirse bu iş 1 ayda çözülür gelen araçlardan vergisinde alınır öncelikle yedi emin otoparklardaki araçlar ivedilikle satılacak
Cevapla
Erol bey
Üretim düşmesinden ziyade Türkiye'ye geçen sene yapılan gizli ambargonun sonuçları olduğunu düşünüyorum. Tüm markalar gelen emir üzerine Türkiye'ye akıllarınca yaptırım uyguluyorlar. TOGG otomobili lanse edildikten ve ekonomik tehditlerin yaşandığı geçen seneden sonra Türkiye için üretilmesi planlanan araç sayılarını aşırı oranda düşürdüler. Asıl yapılması gereken artık otomobil, konut gibi ihtiyaçlarda rantın oluşmasını engellemek olmalı. İkinci elde ihracata izin verilse 50 kere ağır kaza yapmış çöp arabalar yerine avrupanın ikinci elini ucuza temin etme imkanımız olur aslında.
Cevapla
eren
ben peugeot kampanyasından yararlanıp peugeot 2008 aldım ama böyle bir düzenleme bence de şart :D
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.