Otomobil

Toyota'nın ilk yeni nesil EV'si bir Lexus olacak

Toyota'nın yeni CEO'su, otomobil üreticisinin 2026 yılına kadar Lexus markası altında "yeni nesil" elektrikli otomobilleri piyasaya süreceğini söyledi. Bu, yavaş ve pahalı EV üretim süreciyle bağlantılı sorunların üstesinden gelmek için geliştirilmekte olan yeni bir stratejinin bir parçası.

Toyota'nın ilk yeni nesil EV'si bir Lexus olacak

Toyota ayrıca şu anda bZ4X çapraz SUV ve Toyota'nın e-TNGA esnek EV platformunun üzerine inşa edilen Subaru Solterra EV'den oluşan mevcut EV serisini genişletecek. Lexus, aynı platformu temel alan RZ 450e SUV'sini henüz piyasaya sürmedi.

Şu anda Lexus'un başkanı olan Koji Sato, 1 Nisan'da Toyota'nın başkanı ve CEO'su olarak Akio Toyota’da yerini alacak. Sato pazartesi günü düzenlediği basın toplantısında, yeni nesil akülü elektrikli araçların iş önceliğinde birinci sırada olduğunu ve nisan ayında işi devraldıklarında yeni ekiplerle EV'ler geliştirmek ve daha somut detaylar için "doğru zamanın" geleceğini söyledi.

Toyota'nın ilk yeni nesil EV'si bir Lexus olacak

Bu, Toyota'nın elektrikli araç geliştirme konusundaki yavaş yaklaşımı, verimli gaz ve hibrit arabalara dayanan şöhretine yaslanması ve hidrojenle çalışan araçların geliştirilmesiyle dikkatinin dağılmasıyla ilgili yıllarca süren eleştirilerin ardından geldi. Bu arada rakipleri, amaca yönelik olarak EV platformlarını ürün hatları boyunca genişletiyor.

Sato, Toyota'nın "çok yönlü bir yaklaşım" benimseyeceğinden bahsetti ve şu anda yenilenen Prius gibi araçlarla hibrit işini sürekli olarak alakalı tutacağını öne sürdü. Sato, "Dünyanın dört bir yanındaki müşterilerle uyum içinde kalmak ve çeşitli seçenekler sunmak istiyoruz" dedi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.