Türkiye’de en çok satılan otomobil modeli yine değişmedi

Otomobil fiyatlarının her geçen gün yükseldiği şu dönemlerde, otomobil satışlarında düşüş görülmeye devam ediyor. Ancak düşüşe rağmen sektörün zirvesindeki isimse aynı.

Türkiye’de en çok satılan otomobil modeli yine değişmedi

Sıfır otomobil pazarı her geçen gün daha da içinden çıkılmaz bir hale geliyor. Bir taraftan araçların fiyatları her geçen ay yeni zamlarla artarken, diğer taraftan ise mevcut araçların satışlarının azalması daha önce çok sık gördüğümüz bir şey değil. Üstelik birçok modelin stoklarının bulunmaması da cabası. İşte Otomobil Distribütörleri Derneği tarafından yapılan açıklamaya göre geride bıraktığımız Ağustos ayında otomobil satışları tam %21,3 oranında düştü.

Öte yandan Ocak-Ağustos arasındaki periyotta da yine düşüş rüzgarları esiyor. Öyle ki bu yılın ilk 8 aylık diliminde önceki senenin benzer dilimine göre tam %9,4’lük gerileme söz konusu. Peki bu gerilemeye rağmen en çok satan araç hangisi oldu dersiniz? Tabi ki 39.197 adetlik satışıyla Fiat Egea.

Türkiye’de en çok satılan otomobil modeli yine değişmedi

Aylardır listenin zirvesinden inmeyen otomobil modelini izleyen isimse 25.197 adetlik satışıyla Renault Clio oluyor. Listenin devamına baktığımız zaman üçüncü sırada 21.160 adetle Toyota Corolla’yı dördüncü sırada 16.936 adetle Dacia Duster’ı ve beşinci sırada ise 15.590 adetle Egea Cross’u görüyoruz.

Peki Ağustos ayının en çok satılan araçları hangileri oldu dersiniz? Açıklanan listeye göre aylık verilerde de Egea Sedan listenin zirvesindeki yerini korudu. İkinci sıraya bu defa Toyota Corolla yerleşirken üçüncü sıra ise Renault Megane Sedan’ın oldu.