Otomobil

Türkiye'de otomobil almak artık çok zor!

Türkiye’deki otomobil markalarının fiyatları güncelledi. Otomobil sitelerinde yankı uyandıran söz konusu fiyat listeleri, şimdiden birçok sürücüyü sinirlendirmiş gibi duruyor.


Değişken döviz kurları, artan vergi oranları, gelişen teknolojiler, yükselen maliyetler, lojistik sorunlar derken özellikle ülkemizde sıfır km otomobil fiyatları inanılması güç bir noktaya ulaştı. Sıfır araba almak isteyen sürücüler artık kıvranacak hale gelmiş durumda.

Örnek verecek olursak; 68 bin 700 TL'den satılan Opel Corsa bugün satın almak istediğinizde 102 bin 900 TL'ye gelen fiyatıyla dudak uçuklatıyor adeta. Bunun dışında en eski otomotiv markalarından biri olan Renault, en ucuz sıfır Renault otomobilini minimum 97. 900 TL'den satışa sunmuş durumda.

ABD ile Türkiye arasındaki ekonomik savaş, haliyle birçok markayı da etkilemekte. Birçok binek otomobil markası Türkiye’deki otomobil fiyatlarını yukarıya çekti kurlardan dolayı. Otomobil sitelerinde yankı uyandıran söz konusu fiyat listeleri, şimdiden birçok sürücüyü sinirlendirmiş gibi duruyor.

Türkiye'de otomobil almak artık çok zor!

Birçok marka sadece binek otomobillerine değil, aynı zamanda hurda araç teşviki için uygulanan ÖTV indirimli fiyatlara da zam yaptı. Daha önce hiç araba kullanmamış ya da 16 yaşından daha eski arabası olmayan kişiler de hurda araç teşvikinden faydalansalar bile ortaya çıkan fiyatlandırma cep yakacak cinsten adeta.

Otomotiv Distribütörleri Derneği, Ağustos 2018 raporunda Ağustos 2017’ye kıyasla binek otomobil satışlarının yüzde 50’den daha fazla azaldığını açıklamıştı.

Renault, Opel, WV gibi ülkemizde faaliyet gösteren firmaların zamları, potansiyel alıcı sayısını da düşüşe geçirmiş durumda. Bu durum karşısında sıfır araba almak isteyen sürücüler ne yapacak açıkçası bilmiyoruz. 

Yorumlar
süleyman şah
en güzel tepki: bütün herkes 6 ay boyunca fiyatlar düşene kadar otomobil satın almasın...bakalım üreticiler ayakta kalabilecekler mi?
Cevapla
Sefser
Kardeşim üzgünüm ama istersen 10 sene almayı ureticleri gidiklar ancak türkiye pazari oldurmez. Kaldiki ureticiler ne yapsin kur yükselmesi iki papaz yüzünden, ötv ve kdv devletten bence baskalarini prostesto etmek lazım...
Mehmet
Türkiye yarı açık cezaevine ve Türk milleti de iyiden iyiye köleye döndü artık. Ne bu rakamlar kardeşim! Almayın, aldırmayın. Her türlü alışverişi kesin, acil yaşamsal ihtiyaçlar dışında harcama yapmayın. Türkiyenin konumu yaşanmaz ülkeler arasında gitgide yükseliyor. Aklı ve imkanı olan o ülkede durmaz. Aklı olup da imkanı olmayanlar için ise yapacak bir şey yok. Allah sabır versin kardeşim.
Cevapla
Emre
Çalış kazan al bu kadar basit
Cevapla
Cabbar
Bisiklete biniyorum napim kardeşim.
Cevapla
myserious
aynen kardeşim. vergi yok yakıt yok arabayla gideceğim neredeyse aynı sürede gidiyorum ve sağlığımı korumuş oluyorum. bisiklet yolu sayesinde ışıklarda kuyruk beklemiyosun. neresinden bakarsan bak avantajdasın.
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.