Otomobil

Türkiye'nin Otomobili'nin fabrika temeli Mayıs'ta atılacak

Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu TOGG tarafından geliştirilen otomobilin üretileceği fabrikanın temeli Mayıs ayında atılıyor.

Türkiye'nin Otomobili'nin fabrika temeli Mayıs'ta atılacak

TOGG CEO'su Gürcan karakaş tarafından yapılan açıklamaya göre yerli otomobilin üretileceği ve Gemlik'te kurulacak olan fabrikanın temeli Mayıs ayında atılacak. Fabrikanın kaba inşaatı 12 ay sürecek ve 2022 itibariyle ön üretim araçları banttan indirilecek.

Türkiye'nin Otomobili'nin fabrika temeli Mayıs'ta atılacak

TOGG tarafından Bilişim Vadisi’nde Türkiye’nin Otomobili’ne ilişkin basın toplantısı düzenlendi. Belirlemiş oldukları zaman çizelgesine sadık kalarak ilerlediklerini aktaran Karakaş, "Fabrika inşaatı için çalışmalara başladık. Baharda temel atılacak. Kaba inşaatın 12 ay süreceğini öngörüyoruz. 2022 yılı itibarıyla ön üretim araçlarımızı bantlardan indireceğiz. 22 milyar TL'lik yatırımla, yıllık ortalama 175 bin adetlik üretim kapasitesine ulaşacak fabrikamızda, 2032 yılına kadar 1 milyon aracı bantlardan indirmeyi hedefliyoruz." dedi.

Marka ismini sonbaharda açıklanacak

Marka isminin belirlenmesi konusunda çalıştıklarını ve bu konudaki nihai kararlarını sonbaharda açıklayacaklarını bildiren Karakaş, "Olabilecek en doğru markayı belirlemek için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Dünyanın önde gelen tüm büyük pazarlarını da içine alacak şekilde en doğru ismin sadece Türkiye’de değil global ölçekte de kabul edilebilir bir isim olmasını hedefliyoruz. Araştırmalarımızı Norveç, Almanya, Rusya, Fransa ve Türkiye’de gerçekleştirdik. Markamızın ismini sonbaharda duyuracağız." ifadelerini kullandı.

Avrupa’daki ilk tanıtım MWC 2020’de

Karakaş, İspanya'nın Barselona kentinde 24-27 Şubat 2020 tarihleri arasında düzenlenecek Mobile World Congress (MWC) etkinliğinde, otomotivin mobilite ekosistemine dönüştüğünün habercisi ön gösterim aracı C-SUV modelini ilk kez Avrupa'da dünya arenasına çıkaracaklarını söyledi.

Türkiye'nin otomobilini geliştirirken önemli bir vizyon ortaya koyduklarını belirten Gürcan Karakaş, "Klasik bir otomobil şirketi değiliz. O nedenle yıkıcı teknolojilerin peşinden gidiyoruz. Kendimizi mobilite odaklı teknoloji şirketi olarak konumlandırıyoruz. TOGG olarak kabuk değiştiren otomotiv sektörüne çığır açan teknolojilerimizle öncülük edeceğiz." dedi.

Karakaş, otomobilin fiyatına ilişkin sorulara ise şu karşılığı verdi:

"Şu aşamada bunun fiyatını söylemek hem pazarlama hem de rekabetçilik anlamında doğru değil. Çünkü benim rakibim ben pazara girmeden 2-3 ay önce yüzde 15 indirimle girer hayata girmemizi zorlaştırır. Türkiye'de henüz oturmuş bir elektrikli otomobil piyasası yok. Olmadığı için de kıyaslayabileceğimiz, baz alabileceğimiz bir şey yok. Bu nedenle biz kendi stratejimizi, oyun planımızı Türkiye'deki mevcut üreticilerden pazar payı alabilecek şekilde kuruyoruz."

Karakaş ön siparişlerle ilgili ise henüz imalatın başlamasına yaklaşık 2,5 yıllık bir süre olduğunu anımsatarak, bu aşamada ön sipariş almanın doğru olmadığını vurgulayarak, C-SUV modeli piyasaya çıktıktan sonra sedan modelinin de 18 ay içinde piyasaya girmesinin planlandığını sözlerine ekledi.

Yerli otomobil ile ilgili merak ettiğiniz soruların yanıtlarını aşağıdaki videoda bulabilirsiniz:

Yorumlar
HİLMİ CEM SULTAN
hazır bu aracın üretim fabrikasının temeli atılıyorken acaba peugeot üretimini de mi başlansa acaba :D
Cevapla
TipiTip
Sevgili TO editörü neden eksik bilgi aktarıyorsunuz ! Şöyleki : Bu yerli otomobilin motoru için Bosch ile , bataryası ( ki çok önemli parca) ile ilgili Çin şirketleri hala görüşülmekte olduğunu da belirtmişti sn Togg müdürü.Yani yerli otonun en önemli parçaları ithal ve hala belli değil ! Soyleyeceklerimiz bu kadar...Saygılar.
Cevapla
vatandaş
adamın verdiği tarihi bekle ürün yoksa konuşursun varsa çatlarsın koç
TipiTip
Bu portalın durduğu yer akıl bilim ve teknoloji olmalıydı ! Çoksesliligin özgürlükleri getirmesi dilegi ile...no biat...Neyse...
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.