Otomobil

Türkiye'nin yerli otomobilinin ön sipariş bedeli belli oldu

Geçtiğimiz günlerde tanıtılan Türkiye'nin yerli otomobili ile ilgili ön sipariş rakamı belli oldu.

Türkiye'nin yerli otomobilinin ön sipariş bedeli belli oldu

İlk tanıtıldığı günden bu yana ilgi odağı olan ve birçok kişi ve kurumun ön sipariş vermek istediği Türkiye'nin yerli otomobili ile ilgili yeni bilgiler ortaya çıkıyor.

Türkiye'nin yerli otomobilinde ön siparişi miktarı belli oldu

Sabah gazetesinin haberine göre; Türkiye'nin yerli otomobili ile ilgili iş iyş dünyasından gelecek taleplerde koordinasyonu Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) sağlayacak. Anadolu'nun dört bir tarafından gelen 'almaya hazırız' mesajları ön ödeme listesine alınacak.

Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu'nun (TOGG) dışında başlatılan çalışma ile otomobili almak isteyenlerin sayısı ve ödeyecekleri rakam belirlenecek.

Fabrika kurulduğu andan itibaren oluşturulacak hesapta ön ödeme paraları toplanmaya başlanacak. Bu modelle, otomobil fabrikasının yatırımı için gerekli olan finansmanın bir kısmının da sağlanacağı belirtiliyor.

TOBB'un önümüzdeki günlerde ön ödeme konusunda oda ve borsalara yazı göndereceği öğrenildi. 81 il, 160 ilçeye yayılmış 365 oda ve borsanın üst kuruluşu olan TOBB'un devreye girmesiyle işler hızlanacak. Ön ödeme miktarının 30-40 bin lira olarak belirlenmesi bekleniyor.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (BTSO) ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Burkay, Anadolu'nun her yerinden gelen yerli otomobil alım talepleri nedeniyle başlatılacak ön alım kampanyasının, yerli ve milli otomobile destek olacağını söyledi.

Burkay, "Bu kampanya tabandan gelen taleplerle öne alındı. Fabrikaya en büyük destek bu kampanya olacak. Şu anda neredeyse yıllık üretim rakamı olan 175 bin adetlik kadar talep var. Bunun realize olması açısından ön alım kampanyası önemli bir adım olacak" dedi.

Yorumlar
selo
neresi yerlı turkıyede kactane otomobıl fabrıkası var prcaları dısardan gelıyor yerlı dedinmi herseyıyle yerlı olur
Cevapla
Ersin Gökmen
3 kuruş fazla olsun yerli olsun.paramiz değer kazansın kendi ülkemizin içinde dönsün.her yıl milyarlarca dolar yurtdışı na gidiyor.şimdiden vatana millete hayırlı olsun.olumlu ve olumsuz yorumlar olacak tabi.allah yar yardımcımiz olsun
Cevapla
Sinan
Bugüne kadar çoktan kendi aracımızı üretmeliydik neden üretemedik yerli araç fiati 200 bin den bahsediyorlar o paralara alman mercedesi alirim en azından güveniyorum almanların yaptigi her işe
Cevapla
Şahap
Neden üretemedik diye sormuşsunuz ama kendi sorunuzu kendiniz cevaplamışsınız zaten. "o paralara alman mercedesi alirim" mantığından dolayı üretemedik.
Umut Ekmek
Umarım denilen çıkar. İnşallah Nasrettin Hoca hesabı olmaz; Şu kadar koyun çalıya takılacak onların yününü alıp kırpıp örgü örüp kazak olacak filan. Benzinli ve mazotlu motor için zaten tren kaçtı. Elektrikli araç için de çok geç kalındı. Yine de inşallah çıkar. Ancak bu işe yalan ve siyaseti bulaştırmamak gerekiyor. Euro Ncup testlerinden geçmeden zaten günümüzde Avrupa da bir aracın şansı yok. İş sadece tasarımdan ibaret değil. Kağıt üzerinde herşey güzel.
Cevapla
TipiTip
Bu iş çok garip bir hal almaya başladı ! Sanki pazarlamanin şekli yanlış gibi , daha fabrikası bile ortada olmayan bir otomobil için bu ön ödeme ile toplanan para yaklaşık olarak 175.000 yillik satıştan 40 bin ile çarparsanız 7.000.000.000 tl yani 7 milyar TL yapiyor ! Teşvik destek devlet vb gerekyok ozaman...muazzam bir para...bu iş cok garip
Cevapla
Yasin
Garip olan bişey yok wolkswagenin kuruluşuna bak teslanın kuruluşuna bak aynı şeyi görürsün hatta bir çok büyük şirketin böyle kurulduğunu görebilirsin ortaya almaya ve yapılmaya değer bişey çıkınca talepte varsa gayet doğal
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.