Otomobil

Uber otonom sürüş testlerine başlıyor

Geçtiğimiz aylarda ABD'de yaşanan ölümlü bir kaza sonucunda otonom sürüş testlerini durduran Uber, bu testleri yeniden başlatma kararı aldı.

Uber otonom sürüş testlerine başlıyor

Otonom yani kendi kendine hareket edebilen otomobillerle ilgili olarak birçok şirket çalışmalar yapıyor. Uygulama üzerinden şöförlü araç hizmeti sunan Uber de bunlardan biri. Ancak firmanın geçtiğimiz mart ayında ABD'nin Arizona eyaletinde devam eden otonom sürüş testlerinde bir kaza olmuş ve bir kadın hayatını kaybetmişti.

Gece yaşanan olayda otonom sürüş yapan otomobil elinde bisikletle yolun karşısına geçmeşe çalışan yayayı tanımamış ve çarparak ölümüne neden olmuştu. Yaşanan olayın ardından testleri durdurduğunu açıklayan Uber, testlerin ne zaman başlayacağı konusunda bir bilgi vermemişti. Aradan geçen süre zarfında otonom araçlarına yeni özellikler eklediğini açıklayan Uber 4 yeni otomobille testlere tekrar başladı.

Eklenen özellikler arasında gerçek zamanlı sürücü izleme sistemi de yer alıyor. Yaşanan kazada şöför koltuğunda oturan kişinin yola bakmadığı ve aracın test verileri ile ilgilendiği de ortaya çıkmıştı. Bu yüzden eklenen yeni özellik sayesinde şöför araçla ilgilenmediğinde merkeze bir uyarı gidecek. Eklenen yeni özellik ise çarpışma önleyici sistem. Bu sistem ise aracın önüne aniden bir engel çıktığında manevra yaparak kazanın önüne geçmeye çalışacak.

Bu önlemlerin ne kadar işe yarayacağı bilinmiyor ancak bu tarz testlerin Google, Apple ve benzeri teknoloji firmaları tarafından da yapıldığını belirtelim.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.