Otomobil

Ünlü otomobil markası Türkiye fabrikasını kapatıyor!

Türkiye'de ilgi gören otomobil markalarının başında gelen Honda, 2021 yılında Türkiye'den tamamen çekilme kararı aldı. İşte ayrıntılar!


Ülkemizde çok sayıda kullanıcı sayısına sahip olan Japonya tabanlı üretici Honda, Türkiye'den tamamen çekilme kararı aldı. Aslında uzun zamandır markanın ayrılacağı dilden dile konuşuluyordu ancak herhangi bir somut adım söz konusu değildi. 2019 yılının başında başlayan bu iddialar ünlü otomobil üreticisinin 2020 yılında Türkiye'deki fabrikalarını tamamen kapatacağını söylese de, Honda 2020 yılında da ülkemizde üretim yapmayı sürdürmüştü. Ancak öyle görünüyor ki Japonya merkezli üretici bu sefer fazlasıyla ciddi ve 2021 yılına geldiğimizde artık onları burada göremeyeceğiz.

Ünlü otomobil markası Türkiye fabrikasını kapatıyor!

1997 yılının sonundan bu yana ülkemizde üretim yapmayı sürdüren ve yerli otomobiller üreten Honda yukarıda da belirttiğimiz üzere aldığı global bir karar ile ülkemizden 2021 yılında çekiliyor. Bu konudaki en önemli açıklama ise  Honda Genel Müdür Yardımcısı Bülent Kılıçer'e ait. Kılıçer, Şekerpınar'da yer alan fabrikanın içerisindeki tüm teçhizatla birlikte satışa sunulacağını belirtiyor. Bahsi geçen fabrikanın yapımına 1996 yılında başlanmıştı ve fabrika 1997 yılında üretime geçmişti. Fabrikayı kapatma kararının ardında yatan iki nedeni de açıklayan Kılıçer, şu ifadeleri kullandı.

"İlki ve en önemlisi global düzeyde üretimdeki optimizasyonu yakalamaktı. Türkiye fabrikamızın kapasitesi 50 bin adet olmasına rağmen gelin görün ki son 5-6 yıldır maalesef kapasitenin yüzde 30-35 altında üretmek zorunda kaldık. Bunun sebebi kesinlikle iç pazar değil ihracatla ilgili bir konuydu. Ayrıca bu optimizasyon sadece Türkiye ile ilgili de değil. İngiltere, Endonezya ve Tayland fabrikalarında da revizyonlar yapıldı."

"İkincisi ise üretim etkinliğini artırmaktı. Yani Civic Sedan özelindeki bakarsak, bu modelin Japonya'da devreye girmesiyle toplam üretim maliyeti düşecek, bu da daha rekabetçi olmasını sağlayacak. Bizim de faydamıza olacak. Yani Civic Sedan'ın Japonya'da üretilmesi Türkiye'de üretilmesinden daha avantajlı olacak diyebiliriz. Üretim maliyetlerini düşürme hedefi Japonya ile olan yüzde 10'luk gümrük vergisinin bile üzerinde bir avantaj yaratacak."

Honda gibi bir otomobil devinin ülkemizden çekilme kararı vermesi fazlasıyla üzücü. Sizin bu konudaki görüşleriniz nedir?

Yorumlar
Burak
Zaten başımıza ne geldiyse bu arzuları bilir gidene bay bay demekten geliyor. Anlamadığınız adamlara bir gir.. veya çık.. yok ki. Türkiye'de hükümet üretenden daha fazla para kazanıyor vergilerle. Bu üreticiler ülkemizden çıkınca bunların sırtından aldığı verginin vergisini acaba hükümet nereden çıkaracak? Bu bay bay diyen arkadaşlar herhalde ülkeye vergi vermiyor? Yoksa bu şekilde cahilce bir yaklaşım yapmazlardı...
Cevapla
eykar
Arkadaşlar yabancı yatırımın ülkeden ayrılması iyi bir şey olabilir mi?
Cevapla
Serdar
Arzuları biir Gidene bay bay
Cevapla
Ayasofya Kebir Camii
Bir iki yıl içinde yerli oto piyasaya çıkacağından olsa gerek.
Cevapla
asabi
alakası yok. arabalar devrim geçiriyor. artık arabanın bir espirisi kalmadı. ülkemizde yatırımını yapan aldı paralarını gittiler. bizim yerli dediğimiz araçta yerli olamayacak ki. zaten şuanda satılan ford yada vw gibi markalar dan farkı yok. vergiler böyle yüksek olmaya devam ederse yakında orta sınıflarda sıfır araba alamayacak duruma gelecek..
Ferit Gökkaya
Yillardir honda kullanirim motor konusunda soylenecek soz yokk amadiger konularda bi tık rakiplerinin gerisinde
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.