Otomobil

Volkswagen 18 milyar dolarlık rekor cezaya çarptırılabilir

Amerika Çevre Koruma Dairesi (EPA) tarafından yapılan açıklamalara göre Volkswagen'i rekor bir ceza bekliyor.

Volkswagen 18 milyar dolarlık rekor cezaya çarptırılabilir

Dünyanın en büyük otomobil markası olmak için Japon devi Toyoto ile sıkı bir rekabet içerisinde olan Alman Volkswagen emisyon testlerini manipüle ettiği gerekçesiyle Amerika Çevre Koruma Dairesi (EPA) tarafından rekor cezaya çarptırılabilir.

Volkswagen, ABD’de sattığı 2.0 litre dizel motora sahip araçların emisyon testlerini bir bilgisayar programı kullanarak çevreye verilen zarar miktarını 40 kat düşük gösterildiği iddia ediliyor.

Volkswagen, Amerika’da bu motora sahip başka bir ifadeyle ‘Temiz Hava Yasası’nı ihlal eden 482 bin araç satışı gerçekleştirdi. EPA tüm araçların geri çağrılmasını talep ederken, araç başına 37.500 dolar ceza ödenmesi gündemde.

Toplam ceza rekor boyuta ulaşıyor

EPA tarafından yapılan incelemeler sonucunda suçlamalar 2009 ile 2015 model VW ve Audi markalı 4 silindirli 2 litre TDI motora sahip araçları kapsıyor. Modeller arasında Jetta, Beetle, Golf, Passat ve Audi A3 yer alıyor. 

EPA yetkililerinden gelen açıklamalara göre Volkswagen’i rekor bir ceza bekliyor. 482 bin araç için ödenecek ceza 18 milyar doları bulabilir. Sivil davalar rekor cezayı daha da artırabilir.

Volkswagen, Amerikan yetkililerle birlikte çalışmaya hazır olduğunu bildirdi, ancak suçlamalarla ilgili ayrıntılı bilgi vermedi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.