Otomobil

Volkswagen cebimize göz dikti! Böyle ölmeyiz füze atın!

Volkswagen aracın kendi kendini sürmesini sağlayan en gelişmiş sistem olan seviye 4 otonom sürüş için saatlik 7 euro kira isteyecek. Olay sadece bununla sınırlı da değil.

Volkswagen cebimize göz dikti! Böyle ölmeyiz füze atın!

Benzinli ve dizel araç üreten firmaların elektrikli araçların yayılmasına pek sıcak bakmadığı bir gerçek. Bunun başlıca sebeplerinden biri de satış sonrası servis gelirlerinin oldukça düşecek olması. Elektrikli araçlar geleneksel benzin ve motorlu araçlara göre daha az bakıma ihtiyaç duyuyor ve daha geç bozuluyor. Örneğin motordaki hareketli parçaların geleneksel motorlara göre çok daha az olması neticesinde motor yağı kullanılmıyor ve yağ bakımına ihtiyaç duyulmuyor, aynı şekilde motorda bir yanma gerçekleşmediği için motoru soğutmak amacıyla antifriz sıvısı da gerekmiyor. İşin doğrusu benzin ve mazotu da devreden çıkardığımız için elektrikli araçların ihtiyaç duyduğu tek sıvı silecek suyu kalıyor.

Firmalar gelirlerini arttırmaya çalışıyor

İşte bu sebepler, gelirleri düşecek olan firmaları farklı gelir arayışlarına itiyor. Bunların ilk örneklerinden biri Renault firmasının ülkemizde de uyguladığı batarya kiralama işiydi. Satın aldığımız tam elektrikli Fluence Z.E. (Zero Emission) araçların bataryası bize ait olmuyordu. Renault bu bataryalar için Fluence Z.E. sahibi herkesten yüksek miktarda bir aylık kira alıyordu. Bu durumda da bu araçların aylık sahip olma bedeli benzinli bir araçtan daha pahalıya denk geliyordu. Sonuçta bu mantıksız iş planı patladı ve Renault batarya kiralama işinden geri adım atmak zorunda kaldı.

Volkswagen cebimize göz dikti! Böyle ölmeyiz füze atın! - Resim : 1

Volkswagen seviye 4 sürüşe saatlik ücret alacak

Şimdi de Volkswagen başka bir kiralama işi ile gündemde. Firma aracın sürücü müdahalesi olmadan kendi kendini sürebilmesi için gerekli olan seviye 4 otonom sürüşten saatlik kira alacağını duyurdu. Daha önce bilim kurgu filmlerinden aşina olduğumuz otonom sürüşü gündeme getiren ve çok yakında hayatımıza girecek teknolojilerden biri olmasını sağlayan Tesla otonom sürüşün araçlara eklenebilmesi için bir kereliğine ücret alıyor ve sonrasında ömür boyu otonom sürüş kullanılabiliyor. Tabi ki Tesla’nın burada istediği de 10.000 Dolar gibi bir rakam.

Otonom sürüş ücreti saatlik 7 Euro

Volkswagen ise farklı bir yol izleyecek. VW Satış ve pazarlama müdürü Klaus Zellmer’in söylediğine göre gelecekte VW modelleri farklı paketlere ve opsiyonlara sahip olmayacak. Araçlar tek dolu pakette ve tüm opsiyonlar ekli olarak gelecek. Bu da aynı model aracın farklı versiyonları yüzünden yükselen fabrika maliyetini düşürecek. Bu durum ilk başta kulağa hoş gelse de işin farklı bir boyutu da var. VW araçlarına ekleyeceği yazılımsal özelliklerin kullanılabilmesi için kira ücreti isteyecek. Seviye 4 otonom sürüş için belirledikleri rakam ise saatlik 7 Euro. Yani aracın kendi kendini sürebilmesi için güncel kurla saatlik tam 70 TL ödemeniz gerekecek. Hem de araç size ait olmasına rağmen.

Volkswagen’in bu konudaki savunması ise aracın ihtiyacınız olmayan özellikleri için başta para vermenin gereksiz olduğu, sadece ihtiyaç olduğunda aktive edilerek çok daha ucuza mal olacağı yönünde. Oysaki araçta gerekli donanımın bulunduğu, sadece yazılımın satıldığı düşünülürse bu savunmanın pek geçerli olmadığı ortaya çıkar. Çünkü biz gerekli donanıma zaten parayı vermiş olacağız. Bir sonrasında ne isteyecekler? Cam tavanı 3 saatliğine açabilmek için 5 Euro mu, yoksa günlük radyo dinleyebilmek için 3 Euro mu? Bu gidişle kapıyı açma kapama için bile para alırlar!

Bu konudaki tek ümidimiz rakip firmaların bunun aksine kararlar alarak Volkswagen’i zor duruma düşürmeleri gibi görünüyor. Siz ne dersiniz? Bu kiralama işi mantıklı görünüyor mu? Yoksa otonom sürüş gibi yazılımlar Tesla’nın yaptığı gibi bir defada yüksek bir meblağ ile mi aktive edilmeli? Yorumlarda bizimle paylaşın.

Yorumlar
Hatice
Otopilotu bırakın 100bin TL lik civic 350 olmuş. 2 yılda bu ZAM Allah varsa sizi felç etsin
Cevapla
zottirik
Çocukken internet kafeye gittiğimde 1 liralık falan açtırırdim, aklıma o günleri getirdi.
Cevapla
Akinci
Bisiklete devam
Cevapla
Oğuzhan
Biz ne konuşursak konuşalım bu teknolojiyi de milyonlarca insan satın alacak lastikleri eskidiginde çıkma lastik arayacak binlerce insan tanıyorum
Cevapla
lBaBaCaNl
Koltuğa oturma parası da alırlar mı acaba? Saatin doldu kalk 😂
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.