Volvo ve Aurora ilk otonom kamyonlarını tanıttı

Volvo ve Aurora, üç yıl süren çalışmaların ardından ilk otonom kamyonlarını görücüye çıkardı. Volvo VNL Otonom Kamyon, Aurora'nın ileri teknolojisiyle donatılmış olup, Volvo'nun üretim gücüyle hayata geçirildi. Bu yeni nesil kamyon, taşımacılık sektöründe devrim yaratmaya hazırlanıyor.

Volvo ve Aurora ilk otonom kamyonlarını tanıttı

Volvo VNL Otonom Kamyon, Aurora tarafından tasarlandı ve Volvo tarafından üretilecek. Kamyon, Las Vegas'taki ACT Expo'da sergilendi. Bu kamyon, Aurora Driver adı verilen ve seviye 4 otonom sürüş sistemine sahip. Bu sistem, yüksek çözünürlüklü kameralar, görüntüleme radarları ve 400 metreye kadar nesneleri algılayabilen bir LiDAR sensörü gibi çeşitli sensörler kullanıyor. Aurora'nın teknolojisi, eğitim için milyarlarca sanal km ve halka açık yollarda 1,5 milyon gerçek km yol katetti. Güvenlik am acıyla kamyonda "yedekli direksiyon, frenleme, iletişim, hesaplama, güç yönetimi, enerji depolama ve araç hareket yönetim sistemleri" bulunuyor.

Volvo ve Aurora ilk otonom kamyonlarını tanıttı - Resim : 1

Ünlü bir haber kaynağına göre, araç önümüzdeki birkaç ay içinde Kuzey Amerika'da yük taşımaya başladığında, gerektiğinde devralacak bir insan sürücü de direksiyon başında olacak. Aurora sözcüsü, Volvo'nun kamyonunu kullanmayı planlayan müşterileriyle ilgili pilot programları bu yıl içinde duyuracaklarını söyledi. Şirket isimleri verilmedi, ancak daha önce FedEx ve Uber Freight ile pilot programlar yürütmüşlerdi.

Aurora, yakında Dallas ve Houston arasında tamamen sürücüsüz 20 kamyon devreye sokmayı planlıyor. Ancak, bu ilk sürücüsüz araç filosunun Volvo kamyonları mı yoksa diğer üretim ortaklarının kamyonları mı olacağı belirsiz. Şirketler, Las Vegas'taki etkinlikte Volvo'nun Virginia'daki New River Valley montaj tesisinde VNL Otonom Kamyon'un test filosunu üretmeye başladığını belirtti. Volvo Otonom Çözümler Başkanı Nils Jaeger, bu kamyonu şirketin "standartlaştırılmış küresel otonom teknoloji platformunun ilk örneği" olarak nitelendirdi ve gelecekte ek modeller tanıtmayı planladıklarını ekledi.