Otomobil

Xiaomi otomobil işine giriyor!

Telefonları ile ünlü Xiaomi, şimdi de otomobil sektörüne el atacağını açıkladı. Xiaomi otomobil alanında Apple'dan önce davranacak gibi görünüyor.

Xiaomi otomobil işine giriyor!

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sevilen firmalar arasında yer alan Xiaomi, bu zamana kadar telefonları, aksesuarları ve ev aletleri ile faaliyet gösteriyordu. Şimdi ise Xiaomi otomobil alananına el atacağını resmi olarak açıkladı. Apple'dan önce davranmak isteyen Çinli teknoloji devi bu alanda rakiplerine göz dağı verecek gibi görünüyor.

Yeni telefonların tanıtıldığı etkinlikte Xiaomi'nin Kurucusu, Başkanı ve CEO'su Lei Jun, Xiaomi'nin tamamına sahip olduğu bir yan kuruluşu altında işletilecek olan akıllı elektrikli araç işine girişini doğruladı. 10 milyar dolar başlangıç ​​yatırımı ile otomobil işine girecek olan Xiaomi, hemen otomobil üretmeyecek.

Önümüzdeki 10 yıl boyunca Xiaomi, toplamda tahmini 10 milyar doları yatırım yapmayı taahhüt ettiğini söyledi. Lei Jun aynı zamanda akıllı elektrikli araç işinin CEO'su olarak görev yapacak.

Şirketin elektrikli otomobil planlarıyla ilgili olarak Lei Jun şunları söyledi; "Aldığımız bu karar, tüm ortaklarımız arasında çok sayıda müzakere sonra sonrasında alındı.  Bu, hayatımın son büyük girişimcilik projesi olacak. Tüm kişisel itibarımı tehlikeye atmaya ve akıllı elektrikli aracımızın geleceği için savaşmaya hazırım. Ekibimi Xiaomi elektrikli aracının başarısı için savaşmaya yönlendirmeye kararlıyım. Akıllı elektrikli araçlar, önümüzdeki on yıldaki en büyük iş fırsatlarından birini temsil ediyor ve akıllı yaşamın vazgeçilmez bir bileşenini temsil ediyor. Akıllı AIoT ekosistemimizi genişlettiğimiz ve dünyadaki herkesin yenilikçi teknolojiyle daha iyi bir yaşam sürmesine izin verme misyonumuzu gerçekleştirdiğimiz için bu işe girmek bizim için doğal bir seçimdir."

Xiaomi otomobil işine giriyor! - Resim : 1

Xiaomi'nin 2030 yılına kadar elektrikli otomobilini sergilemesi ve satışa sunması bekleniyor. Bu sürecin biraz uzun süreceği ortada. Ancak ilk defa otomobil üretecek bir firma için en az 10 yıla ihtiyaç duyulduğu da bir gerçek.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.