Xiaomi SU7 fren arızası hakkında yeni açıklama, kullanıcılar endişeli

Xiaomi yetkilisi, SU7 modelindeki fren arızasının yazılım tarafından yanlış tanımlandığını açıkladı. Sorunun çözülmesi için güncelleme çalışmaları sürüyor.

Xiaomi SU7 fren arızası hakkında yeni açıklama, kullanıcılar endişeli

Xiaomi Grubu Halkla İlişkiler Departmanı Genel Müdürü Wang Hua, Xiaomi SU7'nin fren arızası ile ilgili bir açıklama yaptı. Olay, 9 Mayıs sabahında bir SU7 aracının Çangşa Servis Merkezi'ne çekilmesiyle başladı. Mağaza çalışanları aracı kontrol ettiklerinde, fren sisteminde mekanik bir arıza veya hasar olmadığını belirttiler. "Kendi kendine kontrol" programını çalıştırdıktan sonra fren arızası uyarısının kaybolduğu ve aracın normal şekilde çalıştığı gözlemlendi.

Wang Hua, yazılımın yanlış bir tanımlama yaptığını ve sorunun çözüldüğünü belirtti. Araç güvenliği konusunda paniğe gerek olmadığını vurguladı ve Otomotiv Departmanı'ndan bir mühendisle iletişime geçerek sorunun çözüldüğünü ifade etti. Olayın ardından aracın başına gelenler ise şu şekilde açıklandı.

Xiaomi SU7 fren arızası hakkında yeni açıklama, kullanıcılar endişeli - Resim : 1

Xiaomi SU7 fren arızası hakkında yeni açıklama, kullanıcılar endişeli

Xiaomi SU7'nin ana fren sistemi yazılım tarafından yanlış tanımlandı ve yedek fren sistemi devreye girdi. Yapılan analizler sonucunda, aracın ana fren kontrolörünün (DPB/BCP) sisteminin yanlış tanımlanarak devre dışı kaldığı ve bunun sonucunda yedek fren kontrolörü (ESP/BCS) doğrudan tepki vererek frenleme ve yavaşlama sağladığı anlaşıldı. Aynı zamanda, aracın ekranında da fren sistemi arızası uyarısı çıktı.

Yedek fren sistemi kullanılırken, ESP, DPB'den fren sıvısını çekerek tekerleklerdeki frenleme basıncını artırdı. Bu durum, DPB'nin fren ana silindirinin basıncının hızla düşmesine neden oldu ve sürücü fren pedalına bastığında bunu hissetti. Fren sistemi birincil ve ikincil arasında geçiş yaptığında, ana frenin orijinal silindir basıncı değeri sıfıra indi. Ancak SU7, fren kuvvetini tamamen kaybetmedi. Neyse ki ESP durumu kontrol altına aldı ve aracın kontrolü kaybolmadı.

Araç normal çalışmaya döndü, ancak kullanıcıya araç değişimi veya iadesi teklif edildi. Xiaomi Auto, aracın değişimi veya iadesiyle ilgili masrafları karşılamayı kabul etti.