Otomobil

Yerli otomobil elektrikli olacak

Yapılan son açıklamalara göre yerli otomobil yüzde yüz elektrikli ve menzili de 500 km olacak. İlk yerli otomobil prototipi bu yılın sonunda gelecek.

Yerli otomobil elektrikli olacak

Ankara'da gazetecilerle iftar yemeğinde bir araya gelen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, halen geliştirilmekte olan yerli otomobille ilgili bilgi verdi.

Yerli otomobil elektrikli olacak

Hürriyet gazetesinden Eray Görgülü'nün haberine göre Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yerli otomobilde menzil hedefinin 500 kilometre olduğunu belirtirken, otomobil fabrikasının yeriyle ilgili, “Bir yatırım yapmak isterseniz, tedarikçilere en yakın yeri tercih edersiniz” dedi. Uluslararası Lider Araştırmacılar Programı’nda şartları taşıyan 242 başvurun değerlendirildiğini de belirten Varank, programa yabancıların da başvurduğunu aralarında çevre alanında nobel ödülü almış bir araştırmacının bulunduğunu söyledi.

Ankara’da gazetecilerle iftar yemeğinde biraraya gelerek soruları yanıtlayan Varank, şunları söyledi:

Prototip 2019 yılının sonunda geliyor

“Biz bunu sadece bir otomobil projesi olarak görmüyoruz. Dünyada müthiş bir değişim, dönüşüm var. Otomobil endüstrisi de bu dönüşümün, değişimin en hızlı yaşandığı sektörlerden biri. Türkiye’nin Otomobili Projesi’ni bir teknoloji projesi olarak, bizim otomotiv sanayimizi dönüştürecek, güçlü ülkelerle rekabetçi hale getirecek bir proje olarak görüyoruz. Baktığınızda artık elektrik motorlarıyla, yazılımlarıyla, otonom sürüşüyle, pil teknolojileriyle otomobil endüstrisi tamamen başka bir yöne gidiyor. Biz de bu projeyle, bu fırsat penceresini doğru zamanda yakaladığımıza inanıyoruz. Kendi otomobilimizi tamamen elektrikli olarak rakipleriyle yarışacak şekilde bir proje olarak ortaya koyacağız ve bir ekosistem ortaya çıkaracağız. Tabii biz bunu devlet olarak yapmıyoruz. Beş babayiğit ortaya çıktı, TOBB bunlara katıldı, onlar bu işi sırtladılar. Getirdikleri CEO ve ekibi gerçekten profesyonel arkadaşlar, özverili çalışıyorlar. Zaten kendisi iş başı yaptıktan sonra aslında proje tam yol ilerlemeye başladı. Planlandığı şekilde onların kendilerine koyduğu iş akışlarının süresi dahilinde bu proje ilerliyor. 2019’un sonunda bir prototip göreceğiz, buna hep birlikte şahitlik edeceğiz. 2022 yılında da, muhtemelen ikinci yarısında inşallah araçlar satışa çıkmış olacak. Yollarımızda Türkiye’nin otomobilini görmüş olacağız.

Yorumlar
hasok
2025 de uçan otomobil satışa çıkacak Hebrinin ardından bu haberi görmek insanın ruh haline iyi gelmiyor. Biz daha yerde gidenini tartışırken adamlar havada gidenini satışa sunuyor Pes yani
Cevapla
BaBaCaN
15 yıldır yerli oto gelecek de ha gelecek.2500 yılında belki görürüz.Şey pardon biz yine görmüyormuşuz.
Cevapla
Mahmut
Özgür bey bu haberi yazarken eminim ki siz de bizim gibi çok güldünüz bu bitmeyen yerli otomobil muhabbetkerine çünkü siz de bizim gibi inanmadınız
Cevapla
Tipitip
Gercekten,çok ama çok ilginç.2019 yilinin sonuna topu topuna sadece 7 ay var...
Cevapla
Anonim
Ne yapacaklar merakla bekliyorum. 500 KM menzili Tesla bile tüm araçlarında sunamıyorken bizimkiler ne çıkartacak acaba. Patlamış mısırım hazır izliyorum.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.