Otomobil

Yerli otomobil prototipi ortaya çıktı

Halen geliştirme aşamasında olan yerli otomobil projesinde prototip tasarım ortaya çıktı.

Yerli otomobilin 3 boyutlu fiziksel modeli ilk kez Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu'nun (TOGG) Yönetim Kurulu'nda sergilendi. Gelişmeyi duyuran Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, "Yıl sonunda halkımızın beğenisine sunacağımız prototipimizin ilk modelini inceledik" dedi.

Yerli otomobil prototipi ortaya çıktı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın da katıldığı toplantıda, kurul üyelerine yerli otomobilin 1/4 ölçekli modelinin gösterimi yapıldı ve otomobilin özellikleri hakkında bilgi verildi.

Gelişmeyi sosyal medya hesabından paylaştığı mesaj ile duyuran Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, yerli otomobilin prototipinin yıl sonunda halkın beğenisine sunulacağını yineledi.

Hisarcıklıoğlu, "Sanayi ve Teknoloji Bakanımız ve değerli yönetim kurulu üyelerimizin katılımıyla TOGG yönetim kurulu toplantımızı gerçekleştirdik. Yıl sonunda halkımızın beğenisine sunacağımız prototipimizin ilk modelini inceledik" ifadesini kullandı.

​Yerli otomobili geliştiren Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş'de, Anadolu Grubu, BMC, Kök Grubu, Turkcell ve Zorlu Holding’in yüzde 19’ar, TOBB'un ise yüzde 5 payı bulunuyor.

Yerli otomobil elektrikli SUV olacak

TOGG CEO'su Gürcan Karakaş, yerli otomobilin ilk etapta elektrikle çalışan bir SUV model olacağını açıklamıştı. İlk modelin ardından farklı karoser tiplerinde yeni modellerin de üretilmesi bekleniyor.

2022'de satışa çıkması beklenen yerli otomobilin, doğrudan ve dolaylı olarak 20 bin kişiye istihdam oluşturması bekleniyor.

Yorumlar
Turgay Candaş
Ben laf ile peynir gemisi yüzdüreni çok gördüm, gördüm de bukadar yalan ile yüzdüreni daha yeni görüyorum.bu nedir arkadaş tencere kadar devletler üretti şu aracı bizimkiler CNC dik işleme de ya tahtadan ya da fiberden veya kilden yapma bir maketi üretip göstermedi,belki bu şekilde 10 yıl daha çıkmaz bu araba üretim bandından.kaldiki ne fabrika ne üretim bandı ne de başka bişey yok ortada.
Cevapla
Yiğit
Sizin birşey yapacağınız yok, ancak laf.2019 prototipi çıkacak ne oldu sene bitiyor daha fabrika nerede kurulacak belli değil. Çok rahat insanlar.
Cevapla
Deli dumru
Bırak bırak devletimizin yaptın herkez biliyor dışarda ihracat otomobil alınan vergiler daha tatil geliyor Türkiye'nin kimse gelismesin istemiyor devlet dahil yalanlar kendinizi avuttun kardeş çok komik oluyor .
Cevapla
Tipitip
Siyah örtü ne alaka ! Su resme bakin görüntüsü bile korkunç
Cevapla
önder
bakın bundan 15 gün önce vietnamın ve gürcistanın kendi elektrikli otomobillerini ürettiklerini okudum hatta otomobillerin fotograflarını da gördüm. İnşaallah gürcü arabası almak zorunda kalmayız. Biraz toplumun gazını almak için yapılmış bir haber gibi geldi bana artık bilemiyorum. İnşaallah 2015 seçimlerindeki protatiplere dönmez.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.