Otomobil

Yerli otomobil prototipi ortaya çıktı

Halen geliştirme aşamasında olan yerli otomobil projesinde prototip tasarım ortaya çıktı.


Yerli otomobilin 3 boyutlu fiziksel modeli ilk kez Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu'nun (TOGG) Yönetim Kurulu'nda sergilendi. Gelişmeyi duyuran Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, "Yıl sonunda halkımızın beğenisine sunacağımız prototipimizin ilk modelini inceledik" dedi.

Yerli otomobil prototipi ortaya çıktı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın da katıldığı toplantıda, kurul üyelerine yerli otomobilin 1/4 ölçekli modelinin gösterimi yapıldı ve otomobilin özellikleri hakkında bilgi verildi.

Gelişmeyi sosyal medya hesabından paylaştığı mesaj ile duyuran Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, yerli otomobilin prototipinin yıl sonunda halkın beğenisine sunulacağını yineledi.

Hisarcıklıoğlu, "Sanayi ve Teknoloji Bakanımız ve değerli yönetim kurulu üyelerimizin katılımıyla TOGG yönetim kurulu toplantımızı gerçekleştirdik. Yıl sonunda halkımızın beğenisine sunacağımız prototipimizin ilk modelini inceledik" ifadesini kullandı.

​Yerli otomobili geliştiren Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş'de, Anadolu Grubu, BMC, Kök Grubu, Turkcell ve Zorlu Holding’in yüzde 19’ar, TOBB'un ise yüzde 5 payı bulunuyor.

Yerli otomobil elektrikli SUV olacak

TOGG CEO'su Gürcan Karakaş, yerli otomobilin ilk etapta elektrikle çalışan bir SUV model olacağını açıklamıştı. İlk modelin ardından farklı karoser tiplerinde yeni modellerin de üretilmesi bekleniyor.

2022'de satışa çıkması beklenen yerli otomobilin, doğrudan ve dolaylı olarak 20 bin kişiye istihdam oluşturması bekleniyor.

Yorumlar
emrah06
Arkadaşlar meclise yakın kaynaklardan aldığım bilgiye göre ilk prototip ocak 2069 da görücüye çıkıyor. Bu mutlu haberi sizlerle paylaşayım dedim. En iyi biz yaparız. :)
Cevapla
Serdar
2069 ne, adamlar o yılda ışınlanmayı bulup otomobile ihtiyaç duyulmaz.
ihsan
sanai çarşısında usda eski arabaları elekdirikli araba haline döndürdü,siz geç kaldınız
Cevapla
Ali
Elekdirikli
YuTaGu
1 sanai DEĞİL SANAYİ 2 usda DEĞİL USTA 3 TÜRKÇE ÖĞREN SONRA MİLLETİ gömmeye çalış ama önce ÇALIŞ
Turgay Candaş
Ben laf ile peynir gemisi yüzdüreni çok gördüm, gördüm de bukadar yalan ile yüzdüreni daha yeni görüyorum.bu nedir arkadaş tencere kadar devletler üretti şu aracı bizimkiler CNC dik işleme de ya tahtadan ya da fiberden veya kilden yapma bir maketi üretip göstermedi,belki bu şekilde 10 yıl daha çıkmaz bu araba üretim bandından.kaldiki ne fabrika ne üretim bandı ne de başka bişey yok ortada.
Cevapla
Mülayim SERT
Üstelik birde pişkin pişkin "halkımızın beğenisine sunacağız" demişler. Nasıl yani; halk aracın aerodinamiği, aracın hafifliği, araç içerisine kullanımı gerektiren malzemelerin konumlaması vs. daha iyi mi biliyor. Koskoca aracın tasarımı o kadar mühendisten geçtikten sonra halka sunulacak. En iyisi susayım...
Yiğit
Sizin birşey yapacağınız yok, ancak laf.2019 prototipi çıkacak ne oldu sene bitiyor daha fabrika nerede kurulacak belli değil. Çok rahat insanlar.
Cevapla
Yvz
Byton yaz google a bak araca videolarını izle ve hala fabrikası tamamlanmamış ve hala seri üretimi yok 2 yılı geçkindir aynı araçlarla tanıtım yapıyolar onlarda gerizekalı dimi. Oyuncakmı yapıyolar mühendisler tasarımında hava sirkülasyonundan çekişe dahi etki edebilecek unsurları vs gözönünde bulunduruyor tabi siz nato kafa nato mermer bilip bilmeden kağıttan araba yapılıyo zannediyorsunuz.
Deli dumru
Bırak bırak devletimizin yaptın herkez biliyor dışarda ihracat otomobil alınan vergiler daha tatil geliyor Türkiye'nin kimse gelismesin istemiyor devlet dahil yalanlar kendinizi avuttun kardeş çok komik oluyor .
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.