Otomobil

Yerli otomobilde genel müdür belli oluyor

Hazırlıkları süren yerli otomobil projesinde kurulan şirketle ilgili sözleşme imzalanacak ve genel müdürün ismi açıklanacak.


Türkiye'nin yerli otomobili ile ilgili hazırlıklarda yeni dönem başlıyor. Kurulan şirketle ilgili olarak sözleşme imza töreni yapılacak ve genel müdürün ismi açıklanacak. Türkiye'nin Otomobili Projesi'nde çalışmalar son hızıyla devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, "11 Mayıs'ta sayın Cumhurbaşkanımızın huzurlarında Türkiye'nin Otomobili Projesi'nin şirket sözleşmesi imzalanacak ve sayın Cumhurbaşkanımız, şirketin genel müdürünü açıklayacak" dedi.

Geçen yıl yerli otomobili üretecek ortaklığı oluşturan firmalar belirlenmiş ve bir Ortak Girişim Grubu oluşturulmuştu. Buna göre yerli otomobili üretecek 5 firma Anadolu Grubu, BMC, Kıraça Holding, Turkcell ve Zorlu Holding olarak açıklanmıştı. Özlü'nün açıklamasına göre projede şirket sözleşmesi 11 Mayıs 2018 tarihinde imzalanacak. İmza sonrasında ise projenin genel müdürünün ismi de açıklanacak.

Gürcan Karakaş'ın ismi geçiyor

Bir süredir gündemde olan yerli otomobil üretiminde CEO yani genel müdün koltuğuna geçecek isim olarak Bosch’ta görev yapan Gürcan Karakaş’ın getirileceği iddia edilmişti. Karakaş bu konuda bir yorum yapmazken sektöre yakın kaynaklar, genel müdür koltuğu için uygun bir isim olduğu yönünde yorum yapmıştı.

5 farkı model olacak

İlk yapılan açıklamalara göre yerli otomobil 5 farklı modelle gelecek. 2019 yılında tasarımı tamamlanacak olan projede 2021 yılında seri üretim başlayacak ve aynı yıl ilk yerli otomobil satışa sunulacak. Üretim yeri henüz belli olmayan yerli otomobil için 22 farklı ilden fabrika kurulması talebi geldiği açıklanmıştı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.