Otomobil
Yerli otomobil 5 modelle geliyor

Yerli otomobilin 5 farklı modeli olacak!

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, “Türkiye’nin otomobilinin, 5 modelle piyasaya girmesi ve üretim maliyetlerini düşürmek açısından 3 modelin aynı şasi üzerinde olması planlanıyor” dedi.


Uzun zamandır üzerinde çalışmalar yapılan yerli otomobil ile ilgili yeni detaylar ortaya çıkmaya devam ediyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, yeril otomobilin 5 farklı modelinin olacağını belirtti.

CEO belirlenecek

Özlü, projede teknik ve mali analizin, fizibilitenin son aşamasına geçildiğine işaret ederek, “Geldiğimiz noktada, devlet desteklerinin tasarımı üzerinde çalışılıyor. Ayrıca bir üst yönetici (CEO) ataması olacak, buna Türkiye’nin Otomobili Projesi Ortak Girişim Grubu karar verecek. CEO olarak çok sayıda ismin adı geçti ancak şu anda 3 isim üzerinde düşünülüyor. Türkiye’nin Otomobili Projesi Ortak Girişim Grubu, CEO’sunu kendi içinde değerlendirip çalışma arkadaşlarını kendileri açıklayacaklar” diye konuştu. Bakan Özlü, seçilecek kişinin, otomotiv sektöründe, küresel başarı elde etmiş bir Türk olacağını vurguladı.

5 model olacak

Özlü, Türkiye’nin Otomobili’nin üretim yeri konusunda 22 ilden talep geldiğine dikkati çekerek, taleplerin değerlendirilerek en uygun il ve bölgenin seçileceğini bildirdi. Şu aşamada hangi segmentte ve kaç modelle piyasa girileceğinin ele alındığına işaret eden Özlü, “Türkiye’nin Otomobili’nin, 5 modelle piyasaya girmesi ve üretim maliyetlerini düşürmek açısından 3 modelin aynı şasi üzerinde olması planlanıyor. Mesela bir sedan olacak, bir spor kullanım modeli SUV cinsi olacak, bir genel maksat aracı olacak. Araçlar, B ve C segmentinde üretilecek. Türkiye’nin Otomobili, elektrikli olacak” şeklinde konuştu.

Öte yandan Türkiye’nin Otomobili Projesi’nde geliştirilecek yerli otomobilin 2019 yılında prototipinin geliştirilmesi, 2021 sonunda ise seri üretime geçilmesi planlanıyor.

Yorumlar
Mustafa
Kaç yıl oldu gelecek daha ölme eşeğim ölme...
Cevapla
Salih
Cadillac'ın 5 farklı modeli geliyor diyeydiniz bari
Cevapla
samet safak
benim tavsiyem otomobile ait tüm fabrikalari Trabzon a kurun. gelierlerin hepsini de Trabzonspor alsin. nasil fikir?
Cevapla
burak
tabı.. alsına alsın..utanmadan birde borcları devlet odesın diyorlar utanmadan.. eger benım devlete verdiğim vergimden bır kurus giderse trabzonspora haram zııkkım olsun
Mehmet Can YILDIRIM
Desenize 2022 de elektiriğe %500 zam gelecek yada ozamana kadar kademe kademe gelir :D
Cevapla
TANER CANER
Bu dediklerin eski Sovyetler Birliği'nde vardı ve battılar...Özel sektör hayallerle hareket etmez,lojistik maliyet en önemli kalem.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.