Oyun

10 soruda Red Dead Redemption 2!

Red Dead Redemption 2 sonunda çıkışını gerçekleştirdi. Oyunu edinmek isteyen oyuncuları da düşünerek bir liste hazırlamak istedik. İşte 10 soruda Red Dead Redemption 2!

10 soruda Red Dead Redemption 2!

Yılın en çok beklenen oyunlarından biri olan Red Dead Redemption 2 sonunda çıkışını gerçekleştirdi. Oyunu edinmek isteyen oyuncuları da düşünerek bir liste hazırlamak istedik.

Bu içeriğimiz de sizlere Red Dead Redemption 2'de en çok merak edilen 10 soruyu cevaplayacağız. Eğer alıp almamak konusunda sizde kararsızsanız merak ettiğiniz soruları bizlere iletebilirsiniz. Elimizden geldiğince yanıtlamaya çalışacağız. O zaman sorularımıza geçelim kovboylar! 

  • Hikaye modunu offline olarak oynayabiliyor muyuz? İnternet bağlantısı sürekli bağlı olmak zorunda mı? Online modu var mı?

- Aslına bakarsanız özellikle günümüzde bu soru hemen hemen her oyun için yöneltilebiliyor. Firmaların bağlı bir internet arayışı ve oyunculara çektirdiği gereksiz acılar sayesinde oyuncular artık temkinli yaklaşımlar göstermek durumunda kalıyor. Ancak merak etmeyin, RDR 2 sizden bağlı bir internet akışı istemiyor. Hikaye modunu offline bir şekilde oynayabilirsiniz.

10 soruda Red Dead Redemption 2! - Resim : 1

Oyunun online modu önümüzdeki ay çıkışını gerçekleştirecek. Tabii ki online moda giriş yapmak için sabit bir internet bağlantısına ihtiyaç duyulacak. GTA 5 mantığı aynı şekilde RDR 2 için de geçerli. Oyunun menüsünden direkt olarak online moda giriş yapabilecek ve diğer oyuncularla beraber tozu dumana katabileceğiz.

  • Hayvanları evcilleştire biliyor muyuz? 

- Oyunda birçok vahşi hayvan bizleri bekliyor. Kurt, ayı, geyik, at, köpek, kedi, yırtıcı hayvanlar ve daha fazlası. Köpekler ve atlar oyun içerisinde sevilebiliyor, iletişim kurulabiliyor. Ancak maalesef atlar dışında hayvanları evcilleştiremiyoruz. 

  • Deadeye özelliği yeni oyunda da mevcut mu? 

- Evet! Hatırlarsanız ilk oyunda düşmanları vurmak için zamanı yavaşlatabiliyor ve oldukça havalı sahnelere imza atabiliyorduk. RDR 2'de de bu özellik hala kendisini koruyor. Bu özelliği kullanabilmek öyle serbest falan da değil. Bunun için karakterinize iyi bakmanız ve ona özel karışımlar içirmeniz gerekmekte. 

  • Oyunun yapısı vur geç üzerine mi kurulu? Arcade severler için tasarlanmış bir yapım mı RDR 2? 

10 soruda Red Dead Redemption 2! - Resim : 2

- Öncelikle şunu belirtmek isterim; arcade severler bu oyundan uzak dursun! Oyun realistik bir dünya üzerine kurulu işliyor. (Easter Egg dışında) Oyunda yapmış olduğunu her eylem bir adım ötesine etki ediyor. Attığınız adıma, yediğiniz yiyeceklere, kişisel bakımınıza ve giydiğiniz kıyafetlere dikkat etmeniz gerekiyor. RDR 2 kesinlikle arcade severleri üzecek bir yapım. 

  • Karakterimizi kişiselleştirebiliyor muyuz? Etkisi nedir? 

- Karakter kişiselleştirmek? Rockstar bu özelliğin dibine vurmuş diyebilirim! Oyunda kendi tarzınızı oluşturabilir ve atınızla havalı bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Saçınız ve sakalınız zaman akışına göre uzuyor, kıyafetleriniz kirlenebiliyor ve kokabiliyor, saçınız dağılabiliyor ve kirlenebiliyor... Daha ne yazayım? Kıyafet çeşitliliği konusunda ise RDR 2 oldukça geniş bir ürün skalasına sahip. 

  • Red Dead Redemption 2 60 FPS mi? 

- Maalesef. Oyun mevcut konsollarda 30 FPS değerlerinde çalışıyor. Xbox One X ve PS Pro üzerinde de oyun 30 FPS değerlerinde. Buna rağmen oyun size tatminkar bir sunuş ve görüntü kalitesi sunuyor.

  • Oyunun toplam oynanış süresi ne kadar? Bizlere neler sunuyor? 

- Bu soru biraz göreceli bir soru aslında. Gelen bilgilere göre oyunun hikaye modu 60 saati buluyor. Bunun dışında bu oyun 100-200 hatta 300 saat bile oynanabilecke bir oyun. Sonuçta karşımızda açık dünya elementleri ile donatılmış bir yapım var. Net bir bitiş saati söylemek doğru olmaz.

10 soruda Red Dead Redemption 2! - Resim : 3

Ek olarak oyunun haritası oldukça geniş bölgeler sunuyor bizlere. Görevler arası hızlı geçiş yapmak için; tren bileti alabilir, at arabası kiralayabilir yada kampınızda bulunan ''fast travel'' haritasına başvurabilirsiniz. Sadece hikaye görevleri değil, oyun sizlere birçok yan görevde sunuyor.

Peki bu 60 saatlik oynanışın içerisinde hikaye bizlere neler anlatıyor? Red Dead Redemption 2 bizi 1800'lü yılların sonuna götürüyor. Yani Amerika'nın gelişmekte olduğu döneme. Teknolojinin de gelişimi ile birlikte, ilk oyunun aksine gelişmekte olan şehirleri de görüyoruz oyunda. Oyunda Arthur Morgan'ı canlandırıyor ve yön veriyoruz. Van der Linde ekibine üye olan dostumuz, diğer üyeler ile beraber bir özgürlük savaşı içerisindeler. 

İşlerin Blackwater kasabasında sarpa sarmasından sonra aranan bir grubuz ve neredeyse tüm kelle avcıları ve polisler peşimizde. Bu davamız sırasında hem hayatta kalma mücadelesi veriyor olacağız hemde refah içerisinde yaşayabileceğimiz yeni bir hayatın kırıntıları peşinde... 

  • Oyunun dünyası canlı hissettiriyor mu? Grafikler nasıl? 

- Red Dead Redemption 2'nin dünyası fazlasıyla yaşayan bir hava sunuyor oyuncuya. Daha öncesinde de belirttiğim gibi; bu oyun arcade severler için yapılmış bir yapım değil. 

10 soruda Red Dead Redemption 2! - Resim : 4

Yapacağınız her eylem bir sonraki adımınızı etkiliyor. Oyunun dünyasında her NPC ile etkileşime girebiliyorsunuz. Selam verebiliyor, laf atabiliyor, saldırabiliyor ve kışkırtabiliyorsunuz. Aynı şekilde onlarda size öyle davranabiliyorlar.

Oyunun tanıtımlarını izleyen biri rahat bir şekilde oyunun grafik bakımından neler sunduğunu görebilir. Belki de bu nesilin en iyi grafiklerine sahip oyunu diyebiliriz RDR 2 için. Işıklandırmalar, kaplama kaliteleri, karakter animasyonları enfes bir şekilde aktarılmış. 

  • Silah çeşitliliği nasıl? Vuruş hissi nasıl? 

- Oyunda birçok silah sizleri bekliyor. Sniper, pompalı, tüfek, tabanca, molotov, ok, balta, bıçak ve daha fazlası. Tüm bu silahları yanınızda taşıyamıyorsunuz haliyle. Atınız bu görevi sizin için yerine getiriyor. Atın üzerinde savaşırken elinizde bulunan tüm silahlara erişip kullanabiliyorsunuz ancak atın üzerinde değilken maalesef sadece seçeceğiniz silahları yanınızda taşıyabiliyorsunuz bu sayıda en fazla 2 yada 3 oluyor. 

Vuruş hissi fazlasıyla tatminkar. Düşmanı vurduktan sonra verdiği tepkiler ise görmeye değer. Yayınlayacağımız inceleme videosu içerisinde bu detaylara daha yakından bakabilirsiniz. Gerçi neden inceleme videosunu bekliyorsunuz ki? Oyunu alın, aldırın! Kendiniz görün! 

10 soruda Red Dead Redemption 2! - Resim : 5

  • At ile olan bağımız ne kadar önemli? Bunun artıları ve eksileri neler? 

- Atlar ile olan bağınız oyunda büyük bir öneme sahip. Ona ne kadar çok ilgi gösterir ve bakarsanız oda aynı oranda sizlere geri dönüş sağlar. Daha az yorularak seyahat etmenizi hızlandırabilir veya engelleri daha kolay aşabilir. Bu tamamıyla at ile sizin aranızda olan bir ilişki.

Eh, atın intikamı diyebileceğimiz bir yüzü daha var. Eğer atınıza kötü davranırsanız ozaman tekmeyi yemeye hazır olun derim. Ansızın bir gece tepenize at binebilir! İnlerinize girebilir! 

Yorumlar
emre
red dead redemption 2 offline mod internetsiz oynanmıyor satın almayın teknoloji sitesi ancak yanlış bilgi veriyor.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.