Atari’nin 50. Yıl koleksiyonu 40 yeni oyunla güncelleniyor

Hazırlanın evde Atari oynama dönemi geri geliyor. Atari’nin 50. Yıl dönümü koleksiyonu, neredeyse 40 yeni oyun eklemesiyle büyük bir güncelleme alıyor. Oyunseverler için bu koleksiyon, nostaljik bir deneyim sunarken aynı zamanda yeni içeriklerle oyun deneyimi zenginleşiyor.

Atari, ev konsolu oyunlarının öncülerinden biri olan 2600 modeliyle bu sektöre ilk adımı attı. Bu konsolun piyasaya çıkışının üzerinden 45 yıl geçti ve Atari’nin kuruluşunun üzerinden ise 50 yılı aşkın bir süre geçti. Şirket, 50. Yılı anısına “Atari 50: The Anniversary Celebration” isimli kapsamlı bir oyun koleksiyonu çıkardı. Şimdi bu koleksiyon, neredeyse 40 yeni oyunla büyük bir güncelleme alacak ancak yeni oyunların tam listesi henüz açıklanmadı.

Bu güncelleme ile birlikte koleksiyondaki oyun sayısı neredeyse 130’a ulaşacak ve bu oyunlar, birçok ev ve taşınabilir konsoldan seçilecek. “Atari 50: The Anniversary Celebration Expanded Edition” isimli bu genişletilmiş sürüm, yazılıma iki yeni zaman çizelgesi de ekliyor. Bu zaman çizelgeleri, şirketin tarihine dair interaktif dersler sunuyor ve video bölümleri ile oynanabilir oyunlar içeriyor. “The Wider World of Atari” isimli zaman çizelgesi, şirketin tarihine derinlemesine bir bakış sunuyor. Bu bölümde klasik arcade kabini Berzerk, Pong’un yaratıcısı Al Alcorn ve şirketin ikonik logosunu tasarlayan sanatçı Evelyn Seto gibi isimlere yer veriliyor. “The First Console War” zaman çizelgesi ise Atari 2600 ile Intellivision arasındaki mücadeleyi ele alıyor. Bu mücadele, Nintendo ve Sega arasındaki rekabetin bir öncüsüydü. İlginç bir şekilde, Atari kısa süre önce Intellivision’ı satın alarak bu rekabeti resmi olarak sonlandırdı. Güncelleme bu sonbaharda kullanıma sunulacak ve bundan sonra bu sürüm, koleksiyonun nihai versiyonu olacak. Yeni alıcılar için “Atari 50: The Anniversary Celebration Expanded Edition” 40$’a, çelik kutulu sürüm ise 50$’a satılacak. Bu sürüm, Switch, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series S/X ve PC gibi neredeyse tüm platformlarda mevcut olacak. Çelik kutulu fiziksel sürüm ise sadece Switch ve PS5 için sunulacak ve sanat kartları, arcade tabelaları, replika iş kartları gibi ekstralar içerecek.