Oyun

Balan Wonderworld inceleme

Square Enix'in ses getiren platformu oyunu Balan Wonderworld inceleme konuğumuz oluyor. Fantastik bir dünya sizleri bekliyor.

Balan Wonderworld inceleme

Japonya menşeli Square Enix bu zamana kadar çıkardığı aksiyon ve RPG oyunları ile oyun dünyasında büyük bir yer edinmişti. Square Enix, Balan Wonderworld ile şimdi de platform türünde yöneliyor. Fantastik bir dünyanın kapılarını aralayan Balan Wonderworld, PC, PS4, PS5, XB1, Xbox Series ve Nintendo Switch konsolları için çıkışını gerçekleştirdi. Peki, Square Enix platform türünde rakiplerinin neresinde kalıyor. Bu işi becerebilmiş mi?

Balan Wonderworld incelemesi

Balan Wonderworld, Sonic the Hedgehog'un yapımcılarının elinden çıkması ile dikkatleri ilk başta üzerine çekiyor. Fantastik bir dünya oluşturma konusunda Alice Harikalar Diyarı'ndan esintiler barındıran oyun, standart bir konu ile başlıyor. Oyunun ana karakteri olan Leo ve Emma'dan birini seçip maceraya atıldıktan sonra Balan'ın dünyasında insanlara yardım etmeye başlıyoruz. Açık dünya yapısını benimsemek isteyen oyun, çizimleri ve karakter tasarımları ile sizi içine çekmeye çalışıyor.

Balan Wonderworld inceleme - Resim : 1

Ancak oyunun eksik yönleri, oyuna odaklanıp sizi içine çekmesini engelliyor. Oyundaki mekanikleri daha önceki oyunlarda görmüş olmamız ve bu mekaniklere yeni bir şeyler katmak isterken kötüleştiren yapımcılar oyun zevkinizi biraz baltalıyor. Balan Wonderworld'ün dinamikleri de oldukça hantal. Yani oyun sizi biraz yorabilir.

Balan Wonderworld'de 12 farklı kişinin dünyasına adım atıp sorunlarını çözmeye başlıyoruz. Bu konular güzel bir şekilde işlendiği için oyun sizde merak duygusunu uyandırıyor. Ancak yine de konu ve hikaye tarafında beklentiyi yükseltmemekte fayda var.

Balan Wonderworld inceleme - Resim : 2

Oyunda birçok skill ve kostüme sahip olmanız ilerlemenizde size destekçi oluyor diyebilirim. platform oyunlarının usta ismi Yuji Naka'nın elinden çıkan bu yapım maalesef ki beklentilerin altında kalıyor. Kostümden bahsetmişken oyunda kostüm değiştirdikçe skilleriniz de değişiyor. Bu oyunun en zevkli yanı diyebilirim. Balan Wonderworld platform türünde olduğu için çevreden toplamanız gereken bazı nesneler oluyor. Bu nesneleri toplamak için hangi kostümü seçip engelleri aşıp bulmacayı çözmek oldukça keyif katıyor.

Oyunda bir bölüme geçmek için kapılardan geçmeniz gerekiyor. Her kapıda sizi farklı bir mini Boss karşılıyor. Bu bosslar neyse ki kolayca alt edilebiliyor. Çocuklara hitap etmesi için geliştirilen Balan Wonderworld, bazı dinamikleri ile yetişkinleri bile zorlayabiliyor.

Balan Wonderworld inceleme - Resim : 3

Platform türünde Balan Wonderworld'e benzer onlarca oyun mevcut. Balan Wonderworld farkını ortaya koymak isterken küçük eksiklikleri yüzünden beklenen etkiyi yaratamadı diyebilirim. Yani oyun olacakken olamamış gibi bir his uyandırıyor. Üzerine daha fazla çalışılsa, skill kullanımları, dinamikleri ve konusu bir tık daha iyileştirilse zevkle oynanabilecek bir oyun olacakmış.

Uzun lafın kısası Balan Wonderworld oynanır mı? Evet oynanır. Ancak dediğimiz gibi beklentiyi çok fazla yükseltmemek gerekiyor. Balan Wonderworld tüm eksilerine rağmen eğlenceli yapısı ve grafikleri ile keyif dolu dakikalar geçirebileceğiniz bir yapım olmuş.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.