Oyun

Bethesda: Warner Bros hırsızdır!

Bethesda, Warner Bros'un Westworld oyunu için kod çaldığını iddia ederek mahkemeye verdi.

Bethesda: Warner Bros hırsızdır!

Teknoloji firmaları arasında yaşanan patent savaşları haliyle oyun dünyası içerisinde de yaşanabilmekte. Bethesda, yaptığı açıklama ile Warner Bros'a dava açtığını duyurdu. Bu sefer haklılar demekten kendimizi alamıyoruz.

Bethesda, Westworld mobil oyununun kendi oyunları Fallout Shelter'ın kopyası olduğu, Fallout Shelter ile aynı kodları kullandığı gerekçesiyle Warner Bros'a dava açtı. Peki suç olarak kimde? Oyun tamamıyla Warner Bros altında mı geliştirildi? Gelelim bu soruların cevaplarına.

Buna benzer bir olayı hatırlarsanız geçen ay PUBG ve Fortnite arasında da görmüştük. PUBG, oyunumu taklit ediyor gerekçesiyle Fortnite'a dava açmış ancak bir sonuç alamamıştı.

Bethesda, HBO'nun popüler dizisi Westworld'dan esinlenerek yapılan mobil oyun Westworld'un kendi oyunları Fallout Shelter'ın birebir kopyası olduğu, hatta oyunun Fallout Shelter'ın kodlarını kullandığı gerekçesiyle Warner Bros'a dava açtı.

Haklılar mı haklılar ancak olay bildiğiniz gibi değil. Polygon'un kaynaklarına göre: sadece oyunun oynanış dinamikleri değil, aynı zamanda sanat tasarımı animasyonları ve oynanış elementleri de Fallout Shelter'a oldukça benziyor.

Ancak olayın merak edilen kısmı bu olaydan Warner Bros'un haberi olup olmadı. Çünkü oyunu geliştiren firma Fallout Shelter'ı geliştiren firma ile aynı. Yani yapımcının aynı kodları kullanması zaten muhtemeldi. Bethesda ise bunun bir suç olduğunu ve böyle bir hakkı onlara vermediğini iddia etmekte. 

Tabii ki son kararı mahkeme verecek ancak eğer dava Warner Bros'un aleyhine işler ve suçlu bulunursa, büyük bir ceza çarptırımına da hazırlıklı olmaları gerekir. Yukarıda her iki oyunun da görselini paylaşmış bulunuyoruz. Seçim sizin sevgili Teknolojioku takipçileri.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.