Oyun

Bu sene PES 2012 mi yoksa Fifa 12 mi oynayacağız?

PES ve Fifa' nın yeniliklerini karşılaştıralım. Bakalım hangi oyun ne gibi yenilikler getiriyor.


Oyun piyasasında kaliteli futbol yapımı olarak sadece PES ve Fifa bulunuyor. İki rakip her sene birbirlerini geçmek için kıyasıya savaşıyor ve yenilikler getiriyor. Ama hala her iki oyunda tam istenileni vermiyor.

Bir dönem PES, Fifa geri bırakarak tarih yazmıştı. Fakat son zamanlar Fifa' nın atakları PES' i zor durumda ve satışlarda geride bırakmıştır.

Bu sene oyuncuların iki yapımdan da büyük beklentileri var. EA Sports ve Konami yeni çıkacak oyunlarında devrim niteliğinde yenilikler yapıyorlar.

Bizde bu yenilikleri bir yazıda toplayıp fikir sahibi olmaya çalışacağız. Öncelikle PES 2012' den başlayalım.

PES 2012;

PES 2012 "Gelmiş geçmiş en iyi futbol oyunu" sloganıyla piyasaya çıkmaya hazırlanıyor. PES 2012' nin en önemli özellikleri arasında UEFA Şampiyonlar Ligi, Avrupa Ligi ve Süper Kupa lisanslarını elinde bulundurması. Ama diğer yandan takım, forma ve stadyum lisansları her zamanki gibi eksik olacak.

PES 2012 temelde iki ana özellikle geliyor. Bunlar Teammate Control ve Active Al olarak isimlendirilmiş. Şimdi bu iki ana özelliği inceleyelim.

Teammate Control

1312052448_pesteammatecontrols.jpg

Teammate Control, aslında futbol oyun tarihinin en önemli özelliklerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Fakat kontrolün zorluğunu yada kolaylığını bilmediğimiz için bunu katmıyoruz.

Teammate Control sağ analog yardımıyla top sizde iken, topu atacağınız oyuncuyu istediğiniz gibi yönetmenizi sağlıyor. Örneğin ceza sahasına yaklaştığınızda, sağ analog ile başka bir oyuncunuzu ceza sahasına sokulacak şekilde götürüp ona asist yapabiliyorsunuz. Buda size aynı anda iki oyuncuyu yönetmenize imkan veriyor.

Active AI

Active AI, PES' in oynanışını tamamen etkileyen bir özellik. Active AI tam 5 alt özelliğe ayrılıyor. Bunlar Overlap, Diagonal Runs, Zone Marking, Off The Ball Controls ve Dummy Runs. Şimdi bu özellikleri inceleyelim.Active AI: Overlap

Active AI Overlap, diğer PES serilerinde yaşadığımız atağa kalkarken topu atacağımız oyuncun koşmaması sorununu çözüyor diğelim. Hatırlarsanız diğer PES serilerinde atak sırasında size yakın duran oyuncular ileriye koşmuyordu ve buna konsolu kırma noktasına getiriyordu adamı. Bu özellik ile artık takım çok daha mantıklı bir şekilde atağa kalkacak.

Active AI: Diagonal Runs

Bu özellikte oldukça hoşuma gitti. Eski PES serilerinde atak yaparken, ceza sahasına kaçan oyuncu daha düz koşu yaparak giriyordu içeriye, fakat bu özellik sayesinde ceza sahasına kaçacak olan oyun düz, çapraz ve iki oyuncu arasından çaktırmadan içeri girebilecek. Yani arapas yapacağınız oyuncu size uygun alana koşarak daha rahat kaleyle buluşmanızı sağlayacak.

Active AI: Zone Marking

Bu özellik sayesinde, rakip takım atak yaparken orta sahadan defansa kadar olan kısımda defans oyuncularınız rakip takımın oyuncularına güçlü bir markaj uygulaması yapacak. Oldukça mantıklı hareket edecek olan defans oyuncularınız, rakip takımın oyuncularını hiç boş bırakmayacak ve pas yada arapas alanını daraltarak baskı yapacaklar. Böylece eski PES serilerinde yaşanan basit gol sorunları bu özellik ile gidrilmiş olacak.

Active AI: Off The Ball Controls

1312052524_pesofftheballcontrols.jpg

Bu özellik Teammate Controls' e benziyor. Tek farkı duran toplar için kullanılıyor. Taç, frikik yada korner gibi duran toplarda, yine sağ analog yardımıyla topu atmak istediğiniz oyuncuyu seçerek onu istediğiniz yöne götürebiliyorsunuz. Oyuncuyu seçtiğiniz de ve yönetmeye başladığınız da, duran topu kullanacak olan oyuncu ona kilitleniyor ve siz topu attığınızda dire o adama gidiyor. Sağ analog ile oyuncuyu ne kadar iyi kullanıp boşa kaçmayı başarırsanız o kadar şansınız olacaktır. Bu özellikte bize göre devrim niteliğindedir.

Active AI: Dummy Runs

Bu özellik rakibi şaşırtma sistemidir. Atak sırasında bir oyuncunuz boşa kaçar gibi yapıp rakip defansı şaşırtıyor ve sizde oluşan boşluktan ceza sahasına girebiliyorsunuz.

Genel Değerlendirme;

Teammate Controls ve Active AI özelliklerinin dışında, daha kaliteli yüz tasarımları, yeni animasyonlar, daha gerçekçi stadyum efekleri, daha gerçekçi taraftarlar yer alacak. Ayrıca PC ve PS3 arasında herhangi bir fark olmayıp, hatta kimi çevrelerce PC versiyonunun daha iyi olacağı söyleniyor.

PES tüm yenilikler ile büyük adımlar atmış ve oyanınışı tamamen değiştirmiş. Çok daha gerçekçi futbol deneyimi sunacağı kesin. Zaten PES' in fizik motoru gerçekten çok kaliteliydi. Bu yeni özellikler ile çok daha iyi olacak ve rakibi Fifa' yı zorlayacak.

Bize göre PES' in en büyük eksiği lisans sorunu. Kimi arkadaşlarım London FC' diye takım mı olur diyor. Haklılar diyecek birşey yok.

Şimdi geçelim Fifa' ya.Fifa 12;

Fifa son zamanlarda tahtını geri almış ve satış rakamlarıyla ne kadar iyi bir yapım olduğunu kanıtlamıştır. Fifa 12' nin daha çıkmadan 20 ödül almasıyla PES' i baskı altına almış durumda. Ödül almak demek reklam demektir. Buda satışları direk etkilmesi demektir. EA Sports bu konuyu gerçekten iyi başarıyor.

Tüm bunların yanında Fifa' da her zaman takımlar, formalar, stadyumlar ve ligler lisanslı olmuştur. Ayrıca Fifa' nın en güzel özelliği saha atmosferini çok iyi yansıtması. Fifa 12 yapılan yenilikler ile Fifa çok daha iyi bir konuma gelmiştir.

EA Sports aslında Fifa 12' ye uyguladığı devrim niteliğindeki özelliği Player Impact Engine ile bir risk almış durumda. Bu denli oyunun yapısını tamamen değiştirecek bir yenilik her zaman risk taşır. Fakat 20 ödülüde boşa almamıştır herhalde.

Fifa 12 ile gelen yeni özellikler Player Imapact Engine, True Injuries, Precision Dribbling, Tactical Defending ve Pro Player Intelligence olarak sıralanıyor. Şimdi bunları inceleyelim.

Player Impact Engine

1312052729_fifa12impactengine.jpg

Bu özellik oyun sırasındaki çarpışmaları, faulleri ve omuz omuza mücadeleleri çok daha gerçekçi yaparak oyun keyfini üst düzeye taşımayı hedefliyor. Hafif bir dokunuş bile oyuncunun dengesini bozabilecek. Tabiki bunda oyuncunun gücü ve kondüsyonu etkili olacak.

Hatırlarsanız eski Fifa ve Pes serilerinde oyuncular çarpıştığı zaman, sanki bir birlerine göğüs atıyormuş ve ne var? der gibi duruyorlardı (Kavga ortamına girenler bilir). İşte bu özellik birlerine anlamsız bakan oyuncular yerine çarpışma anında gerçekçi tepki vermelerini de sağlayacak. Böylece atmosfer tamamen değişecek ve daha mücadeleci bir oyun yapısı olacak.

True Injuries

Bu özellik Player Impact Engine ile ortak çalışan bir motor. Player Impact Engine oyuncular arasındaki iletişimi gerçek zamanlı olarak izliyor, çarpışmanın şiddetini ve vücut üzerindeki etkisini analiz ederek gerçek sakatlanmaları algılamaya çalışıyor.

Ayrıca tam olarak iyileşmemiş bir oyuncuyu sahaya sürerek yeni tür sakatlık risklerine göz yumabiliyorsunuz. Mesela fit olmayan bir yıldız oyuncunuzu inatla saha sürdüğünüzde sakatlanma olasığı daha da yükseliyor.Precision Dribbling

Futbol oyun severlerin aslında en sevdikleri özellik hareketler. İki oyun da ilk çıktığında onlarca video çıkıyor ve hareketlerin nasıl yapıldığını anlatıyorlar. Bu yeni özellik sayesinde dribbling süreci çok daha gerçekçi olacak ve akıl dolu hareketler yaparak rakibinizi ters köşeye yatırabileceksiniz.

Zaten dribbling konusunda Fifa gerçekten çok iyi. Çok daha kolay bir şekilde hareketleri yapmak mümkün ama hareketi yaparkenki gerçekçilik ve esneklik PES kadar iyi değildi. Şimdi bu özellikle Fifa 12 bu açığı kapatıyor.

Tabiki eskisi gibi hareketleri her oyuncu ile yapamayacaksınız. Kondisyon ve yıldız olması önemli rol oynayacak.

Tactical Defending

1312052935_fifa12tacticaldefending.jpg

Geldik en önemli özelliklerden birine. Bundan sonra öyle X tuşuna basıp her türlü topu kaparım olayı yok. Özellikle online oynandığı zaman çok işe yarıyordu ama oyunun zevki kalmıyordu.

Tactical Defending, pozisyon, pas kesme ve doğru zamanda müdaheleye aynı derecede önem vererek defansif oyunu temelden değiştiriyor.

Çok tartışılacak olan bu özellik ile Fifa oyuncuları, oyun tarzlarını değiştirmek zorunda kalacak. Yapmanız gereken doğru müdahele için düğmelere zamanında basmak ve defans oyuncunuzun pozisyonunu daha çok göz önünde bulundurmak.

Pro Player Intelligence

Pro Player Intelligence EA Sports' un Fifa üzerinde yıllardır çalıştığı bir proje. Bu özellik oyuncuların kişiklerinin oyun üzerinde direkt olarak etkili olması olayına dayanıyor.

Pro Player Intelligence ile bilgisayar yapay zekası ortak çalışarak, yıldız oyuncuların yetenekleri üzerine yoğunlaşıyor. EA' nin basın konferansında Peter Crouch'un bulunduğu bir takımın hava toplarına; uzun mesafeli iyi şutlar çekebilen Messi'li bir takıma göre daha çok odaklandığı gösterildi.

Yeni genişletilmiş görüş özelliği ise bu alanda iyi olan oyuncuların, sahanın diğer tarafında olan defansif kanat oyuncusunun yaptığı koşuyu daha kolay algılayabilmesini sağlıyor.

Genel değerlendirme;

Tüm bu özelliklerin yanında tabiki görsel ve animasyonlarda büyük yenilikler olacaktır. Özellikle bilgisayar kullanıcıları için sevindirici bir durum olan konsollardaki farklılık kalkacak. Her platform aynı olacak.Sonuç;

Her iki oyunda büyük yeniliklerle geliyor. PES' in Teammate Controls ve Off The Ball Controls özellikleri devrim niteliğinde ve oyuna çok şeyler katacak. Fifa 12 ise Player Impact Engine ve Pro Player Intelligence ile devrim yaratacak.

Her iki oyunda da defans ile ilgili ciddi çalışmalar yapılmış.

Oyuncuların en çok sevdiği dribbling ile ilgili çalışmaları ciddi anlamda sadece Fifa yapmış. Bu tip bir yenilik oyuncuları her zaman mutlu eder.

Grafik ve Animasyonlar konusunda bir şey söylemek şuan için zor ama bu konudaki genel düşünce Fifa 12' nin daha iyi olacağı.

Tüm bu yeniliklere bakıldığında Fifa' nın daha büyük bir yenilik içerisinde olduğu gözleniyor ve tahtını koruyacak gibi gözüküyor.

PES' in yeniliklerine bakıldığında oyunu daha da gerçekçi kılmak için çok çalışmışlar. Fakat bir PES sever olarak şunu söylemeliyim ki; Daha gerçekçi olabilmesi için linsanslar ve atmosferin kaliteli olması şart. PES bunları da oyuna yansıtırsa fizik motoru ile birlikte Fifa' yı devirebilir. Ama şuan için zor gibi.

Bu sene Fifa gerçekten iyi olacak. Fifa' yı tebrik ediyorum ve Pes oynamaya devam ediyorum :D

Saygılar ve sevgiler

Yorumlar
Misafir
ben şimdi pesmi aliyim yoksa fifamı arkadaşlar
Cevapla
Misafir
deneme
Cevapla
Misafir
bence pes 2012 daha iyi,fifa 2012 oynuyorum ama pesde oyuncu kontroleri çok çok farklı ama grafiklerde fifanın üstüne yok.pes 2012 nin yeri ayrı eyer seyirci atmosferini vede grafikleri üs düzeye taşırlarsa süper olur...
Cevapla
Misafir
bendede fifa 12 ve pes 12 var ama fifa daha güzel bence çizimi falan daha güzel bence ayrıca bütün ligleri yapmışlar ve takımların adı orjinal oynanışı falan seni oyunun içine katıyor bence fifa daha gerçekci
Cevapla
Misafir
FİFA 12 akar
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.