Bu yeni konsol, Nintendo’nun kabusu haline gelebilir!

Logitech ve Tencent bir araya gelerek bulut tabanlı yeni bir oyun konsolu geliştirmek için kolları sıvadı.

Bu yeni konsol, Nintendo’nun kabusu haline gelebilir!

Oyun dünyası, son zamanların en büyük ortaklıklarından birine şahitlik ediyor. Ünlü teknoloji devi Logitech, kendi alt markası Logitech G ismiyle Tencent ile yeni bir iş birliğine giriştiklerini duyurdu. Şirketten yapılan ilk açıklamalara göre, bu iki firmayı bir araya getiren şeyse, bulut tabanlı oyunların oynanabildiği yeni bir taşınabilir konsol geliştirme fikri.

Aslında oyun dünyasına taşınabilir el konsoluyla giriş yapma fikri, ilk başta çok mantıklı gelmeyebilir. Çünkü bu piyasayı domine eden Nintendo, uzun yıllardır rakiplerinin her türlü atağını başarıyla püskürtüp yoluna dolu dizgin devam etmeyi bildi. Ancak bu defa işler öyle gitmeyebilir.

Bu yeni konsol, Nintendo’nun kabusu haline gelebilir!

Yeni ortaklık tarafından üretilecek olan bu konsol, bulut oyun servislerinde bulunan oyunları oynatacak. Yani bu taşınabilir konsolla, AAA diye tabir edilen en üst seviyedeki oyunlar rahatlıkla oynanabilecek. Üstelik konsol bulut servis tabanlı çalışacağı için, herhangi bir indirme, yükleme gibi uğraşlar da gerektirmeyecek. İşte eğer reklamı iyi yapılır, performansı da tatminkar olursa, yeni konsol bu özellikleri sayesinde yeni bir dönemin habercisi olabilir.

Öte yandan Logitech yaptığı açıklamada, şu an en popüler iki servis olan Xbox Cloud Gaming ve Nvidia GeForce Now ile temas halinde olunduğunu ve geliştirilecek olan oyun konsolunun bu iki platformla da uyumlu çalışacağını duyurdu.