ABD ve Çin arasında kriz yaratan politik ziyaret her şeyi etkileyebilir!

Dün ABD'li bir siyasetçinin Tayvan'a ziyarette bulunması nedeniyle büyük bir kriz yaşanmıştı. Bu politik ziyaret yeni bir çip krizinin fitilini ateşleyebilir. İşte detaylar.

ABD ve Çin arasında kriz yaratan politik ziyaret her şeyi etkileyebilir!

ABD ve Çin arasında yaşanan son politik ziyaret büyük krizlere yol açacak gibi görünüyor. TSMC başkanı, Çin'in Tayvan'ı işgal etmesinin şirketin fabrikalarının çalışamaz hale gelmesine neden olacağı konusunda uyardı ve "Kimse TSMC'yi zorla kontrol edemez" açıklamasını yaptı. ABD ve Çin arasındaki gerilimin Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi'nin Asya turu sırasında Tayvan'ı ziyaret etmesi üzerine tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Çin, Pelosi'nin ülkeye inmesi durumunda "boş durmayacaklarını" ve "zorlu tedbirler" alacaklarını açıkladı.

ABD ile Çin arasında yaşanan kriz tüm dünyayı etkileyebilir

Mark Liu, CNN'den Fareed Zakaria ile yaptığı röportajda olası bir Çin işgali hakkındaki düşüncelerini aktardı. Tüm savaşlar gibi, Çin, Tayvan ve Batı'nın kaybedeceği böyle bir çatışma şayet olursa "kazanan" olmayacağını söyledi. Liu, senaryonun yarı iletken endüstrisinin ötesinde sonuçları olacağını ve "dünyanın kurallara dayalı düzeninin yok edilmesi" ile sonuçlanacağını da sözlerine ekledi.

Çin ile ABD arasındaki kriz tüm dünyayı etkileyebilir!

Ticaret Bakanı Gina Raimondo kısa süre önce, ABD'nin Tayvan çip imalat endüstrisinden kopması halinde ülkelerinin derin bir durgunlukla karşı karşıya kalabileceğini açıkladı. Amerika olası böyle bir krizden dolayı CHIPS Yasasını hazırlamış ve onaylamıştı.

Çin ayrıca çipler için TSMC'ye güveniyor ve Liu, gelişmiş bileşen tedarikinin ortadan kalkması durumunda ülkenin büyük bir ekonomik çalkantı ile karşı karşıya kalacağına inanıyor. Analistler, Çin'in Tayvan'ı işgal etmesi halinde birçok ülkenin kapısına çip ve yarı iletken sıkıntısının gelebileceğini düşünüyor.

Son gelen haberlere göre, Pelosi'nin Malezya'ya uçtuğu ABD Hava Kuvvetleri jeti Kuala Lumpur'dan havalanmış. ABD Donanması aynı anda Tayvan'ın doğusuna dört savaş gemisi konuşlandırdı ve Meclis Başkanının ziyaretinin bugün gerçekleşebileceğini açıkladı.