Oyun

ChatGPT, NVIDIA’ya adeta kurtarıcı oldu, işte sebebi

Trendforce'un raporuna göre, ChatGPT'nin artan GPU talebi, yapay zeka pazarının en büyük oyuncularından biri olan NVIDIA'yı doğrudan etkileyecek.

ChatGPT, NVIDIA’ya adeta kurtarıcı oldu, işte sebebi

Önceki tahminler, GPT modelini çalıştıran GPU sayısını yaklaşık 10-20 bin olarak belirlemişti ancak yeni modelle birlikte, OpenAI'nin bundan çok daha fazla sayıda GPU kullanmasını bekliyor. Rapora göre, ChatGPT'yi çalıştırmak için kullanılacak son model için 30.000 sayısı bekleniyor ancak gerçekte bundan daha fazla sayıda talep edildiğini görebiliriz.

Araştırma firması, AI GPU'larının talebinin 30.000'in üzerine çıkmasının beklendiğini belirtiyor ve bu tahmin, en hızlı AI yongalarından biri olan A100 GPU kullanarak hesaplanıyor. Bu sayı, kullanılan yongalara bağlı olarak daha yüksek veya daha düşük olabilir ancak bu, NVIDIA'yı AI GPU'larından oyun GPU'larına kaydırmak isteyip istemediklerine dair büyük bir baskı yaratacaktır.

ChatGPT, NVIDIA’ya adeta kurtarıcı oldu, işte sebebi

NVIDIA CEO'su Jensen Huang, OpenAI'nin ChatGPT aracını hem röportajlarda hem de finansal kazanç çağrıları sırasında defalarca övdü. Şirket, en son RTX Video Super Resolution'ın tanıtımıyla AI segmentinde büyük ilerlemeler kaydetti. Bu, tüketici GPU'larının AI kabiliyetini kullanarak video ve yayın kalitesini birçok uygulamada artıran bir özellik sunuyor. Şirketin AI tensor çekirdekleri, DLSS 3 şeklinde oyun geliştiricileri ve yapım şirketleri tarafından daha iyi performans ve görüntü sadakatini koruyarak kullanılıyor.

ChatGPT'nin patlaması, küresel enflasyonun yükselmesi nedeniyle PC donanımına olan talebin azalmasıyla birlikte NVIDIA için tam bir kurtuluş olacak. Aynı zamanda, ChatGPT gibi örneklerde daha fazla AI gücüne olan talep, gelir farklılıklarını telafi edebilir. Sektör, NVIDIA'nın önümüzdeki çeyreklerde talebin genel arzı aşabileceğini tahmin ediyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.