Oyun

Cyberpunk 2077 Atatürk hakareti ile gündemde!

Cyberpunk 2077 oyununda Atatürk'e büyük bir hakaret yapıldığı anlaşıldı. İşte detaylar.

Cyberpunk 2077 Atatürk hakareti ile gündemde!

Son günlerin en çok konuşulan oyunu Cyberpunk 2077 ile ilgili tartışmaların ardı arkası kesilmiyor. Oyunda birçok hatanın yanısıra ortaya çıkan ve çeviri hatası olduğu iddia edilen bir durum kafaları karıştırdı. Türkçe desteği ile çıkan oyunda bulunan bir metin Atatürk'e hakaret olarak algılandı.

Cyberpunk 2077 Atatürk hakareti ile gündemde!

Oyunun orijinal sürümünde bulunmayan ancak Türkçe'ye çevirilirken eklenen bir metinin Atatürk'e hakaret edildiği anlamına geldiği de belirlendi. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün 'İstikbal Göklerdedir' ifadesi oyunda yanlış bir şekilde kullanıldı. Türk Twitch yayıncısı Tuğkan Gönültaş'ın ortaya çıkardığı hataya göre Elektropunk grubunun ismi 'İstikbal Gö*lerdedir' şeklinde yazılmış. Ayrıca grubu gösteren imaj da fazlasıyla Atatürk'ün bir fotoğrafına benziyor.

Öte yandan oyunun Türkçe çevirisini yapan 23 Studios, Instagram hesabında yaptığı bir açıklama ile bunun bir çeviri hatası olduğunu ve yakında yayınlanacak bir yama ile bu sorunun çözüleceğini duyurdu.

Bu çeviri hatasının nasıl yapıldığı ayrı bir tartışma konusu olsa da orijinal metinde bu tarz bir kelime bulunmayacağını bilmek için çevirmen olmaya gerek olmadığını da belirtelim.

İsminden de anlaşılacağı gibi 2077 yılında geçen oyunda futuristik bir dünyada sokak çeteleri ve farklı bir atmosferde maceralara atılıyorsunuz.  

Peki siz bu Cyberpunk 2077 oyununda bulunan bu hata konusunda ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünde bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yorumlar
Drayde
çevirmen hatayla yazdığını açıkladı zaten
Cevapla
Utku
Hata değil bilerek yaptık deseydiniz bu kadar utandırıcı olmazdı. K hafi nerede t harbi nerede Allah aşkına. İstikbal göllerdedir yazsanız anlarımda olayın işine g*tu katmak için t harfi baya bi uzak kalıyor.
Cevapla
Atamıza saygısızlık yapan her kim olursa olsun tepkimizi göstermemiz lazım ve ona göre tavır almamız lazım. Mustafa Kemal'ler ölmez ve yüreğimizde her daim yaşayacak
Cevapla
Ççççç
Rokko ülkemizde Atatürk ün eserlerine ve değerlerine en çok bu hükümette değerlerini korumuştur senin gibi sol zihniyet sadece Atatürk ün arkasına saklanmak kalıyor üretmez sadece kendine çalışan bir zihniyet asla olamaz siz heykeltraşlar yok oluncaya kadar çalışmaya devam edeceğiz. Rokko boş yapma
Ççççç
Üretmeyen ve sadece boş çene yapan
Ççççç
Yunan değiliz saygı duyarım ama asla ondan değiliz TÜRKİYE CUMHURİYETİ babanızın malı değil bizim için paşa bu ülke için kan dökmüş her şehitimizin her gazimizin hakkı dır savaşmayanın değil.. NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
Misafir
aklıma bi şarkı geldi hani "çekemiyorlaaar bizzi kıskanıyorlaaar bizzi" diye sözleri olan xD
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.