e-sporda emekli olma yaşı 30’dan 25’e geriledi!

E-spor gün geçtikçe daha fazla takip ediliyor ve gerçekleşen turnuvalara katılım oranı hızla artıyor. Peki ya bir e-sporcunun emekli olma yaşı nedir? İşte detaylar!

e-sporda emekli olma yaşı 30’dan 25’e geriledi!

E-spor gün geçtikçe daha fazla takip ediliyor ve gerçekleşen turnuvalara katılım oranı hızla artıyor. Düzenlenen espor etkinlikleri ve yapılan e-spor yatırımları sektörün her geçen gün daha da büyümesini sağlıyor. 2018’de globalde 865 milyon dolarlık hacme ulaşan e-spor sektörünün 2019’da 1 milyar doları geçmesi bekleniyor.

e-sporda emekli olma yaşı 30’dan 25’e geriledi!

E-spor oyuncularının kariyerlerini belli bir yaşa kadar sürdürebildiklerini ifade eden Oyun ve e-spor Ajansı Gaming in Turkey Kurucusu Ozan Aydemir, “Gençlerin refleksleri ve vücut koordinasyonları daha dinamik. Espor alanında gençler daha aktif ve reflekslerini çok daha iyi kullanıyorlar. Oyunlarda bulunan komutları çabuk kavrayarak hızlı bir şekilde hareket edebiliyorlar.  Bu nedenle e-sporda emeklilik yaşı 25’lere kadar inmiş durumda” dedi.

Reflekslerin ve vücut koordinasyonunun gerilemeye başlamasıyla beraber e-sporda 25 yaşın emeklilik yaşı olarak kabul edilir hale geldiğine değinen Aydemir, “Eskiden oyuncular 30 yaşına kadar e-spor alanında kariyerlerini sürdürebiliyordu ama bu yaş 25’e indi. Sektörümüzde istisnai durumlara sahip 25 yaş üstü oyuncular da mevcut.

Bu oyuncular hala başarılılar ama sayıları maalesef çok değil. Genç nüfusun bu yeni spor dalını takip ederek çok para kazanması mümkün. Profesyonel anlamda lisans alan kişiler sektöre adım atarak maaşlı sporcu olabiliyor” diye konuştu.