Oyun

Epic Games ile Apple arasındaki dava sonuçlandı!

Epic Games, popüler oyunu Fortnite'ın App Stora'a eklenmesi için Apple'a açtığı davayı kaybetti. İşte detaylar!

Epic Games ile Apple arasındaki dava sonuçlandı!

Bilindiği üzere Epic Games, popüler oyunu Fortnite için yeni bir ödeme sistemini hayata geçirmek istemiş ve bu sebepten dolayı da Apple ve Google söz konusu oyunu mağazalarından kaldırma kararı almışlardı. Peki ama hem Apple hem Google Epic Games'in yeni ödeme yöntemine neden bu kadar sert tepki göstermişti? Sorunun cevabı oldukça basit. Bilindiği gibi iki şirket de her alışverişte %30 oranında komisyon elde ediyor ve Epic Games'in bu adımı, komisyonun ortadan kalkmasına yol açıyordu. İşte tam da bu nedenden dolayı Fortnite mağazalardan kaldırıldı.

Epic Games ile Apple arasındaki dava sonuçlandı!

Android kullanıcılarının apk sayesinde Fortnite oyununu indirebilmesi söz konusu ancak bilindiği gibi Apple kullanıcıları için böyle bir şey mümkün değil. Böylece ABD merkezli teknoloji devini hedef alan Epic Games, Apple'a dava açtı ancak istediği sonucu elde edemedi. Epic Games açtığı davada Fortnite'ın yeniden App Store'a eklenmesini talep ediyordu. Üstelik Apple, rekabete aykırı davrandığı gerekçesi ile de suçlanıyordu.

Epic Games ile Apple arasındaki dava sonuçlandı! - Resim : 1

Ancak gelen haberlere göre Epic Games tüm bu suçlamalarında haksız bulundu ve davayı kazanan taraf Apple oldu. ABD menşeli şirket ise mahkemenin bu kararı sonrasında minnettar olduklarını ifade etti. Böylece Fornite'ın App Store'a eklenmesi, Apple'ın insafına kalmış oldu. Ancak mahkemenin bir başka kararı Epic lehine oldu diyebiliriz. Bilindiği gibi Apple, Epic'in Unreal Engine isimli oyun motorunu desteklemeyeceğini bildirmişti. Fakat mahkeme tarafından alınan karar ile beraber bu imkansız hale geldi.

Yorumlar
amirhosayn
Siz de o zaman Google Play fortnite oyununun geri getirin lütfen
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.