Oyun

Eski Super Mario oyunu 800.000 TL’ye satıldı! Eski oyunları atmayın!

Sizce eski bir video oyunu kaç para eder? Sınırları biraz zorlayın. Zira eski Super Mario oyunu için tam 800.000 TL ödediler.


Günümüzde yeni çıkan AAA tarzında bir oyun 60 dolardan satışa sunuluyor. İçerisinde çeşitli figürlerin bulunduğu koleksiyon paketleri ise yaklaşık olarak 100 dolar civarında etiketlerden alıcı buluyor. Ülkemizde ise durum biraz daha farklı. Yeni çıkan AAA tarzı oyunlar 500 TL’den satılırken, koleksiyon sürümleri ise 1000 ile 1500 TL arasında fiyatlara sahip olabiliyor.

Bir oyunu 1000 ya da 1500 TL vermek size biraz absürt gelebilir. Lakin kimileri var ki şu anda 70TL’lik el konsollarında bile ön yüklü gelen Super Mario Bros için 114.000 dolar yani yaklaşık olarak 800.000 TL’yi gözden çıkartabiliyor.

Super Mario oyunu 800.000 TL’ye satıldı! Eski oyunları atmayın!

Geçtiğimiz günlerde Texas’ta Hertage Auctions’da düzenlenen bir açık arttırmada ilk çıkan Super Mario Bros. oyunu 29 teklif aldı ve 114.000 dolara alıcı buldu. Oyunu diğer kopyalarından farklı temel unsur ise ambalajının hiç açılmamış olması. Bunun yanı sıra ilk basılan kopyalardan biri olması ve hayli sınırlı sayıda kişide bulunması.

Sadece bu kriterler bir oyuna 114.000 dolar vermek için yeterli mi bilinmez. Lakin görünen o ki elimizdeki oyunlara iyi bakmamız gerekiyor. Belki biz de kutusu hiç açılmamış oyunları bir 30 yıl sonra sıfır bir daire parasına satabiliriz.

Elbette söz konusu Türkiye olduğunda bu tarz bir ürüne böyle bir ilgi olmayacağı malum. Lakin belli olmaz. Belki 30 yıl sonra Türkiye de ABD gibi oyun koleksiyoncularının uğrak noktalarından biri olabilir.

Yorumlar
Ahmet
Oyunları Steam gibi yerlerden alanlar fiziksel olarak koleksiyon yapamayacaklar.
Cevapla
Ahmett
Daha dün eski bir oyun attım 🤦
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.