GameX 2018 izlenimlerimiz!

GameX 2018 fuarını sizler için gezdik. İşte tüm detaylarıyla GameX 2018!

GameX 2018 izlenimlerimiz!

Öncelikle herkese selamlar sevgili Teknolojioku takipçileri! Her yıl İstanbul Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlenmekte olan GameX, bu yılda yine oyunculara kapılarını açtı ve merakla bekleyenlerini çeşitli sürprizler ile karşıladı. Bu yıl 6-9 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek olan etkinlikte bir çok firmada haliyle bizlere hünerlerini sundu. 

Hyundai'den tutun Red Bull'a kadar bir çok firma gösterişli standları ile bizlere eğlenceli vakitler geçirmemize yardımcı oldu. Eh haliyle her sene olduğu gibi bu senede katılım oldukça yüksekti fuara karşı. Aslına bakarsanız fuar alanına son gün gitmeyi isterdik ancak genellikle ilk günler daha canlı ve aktif olduğu için bizler de GameX 2018 fuarında yerimizi aldık Teknolojioku olarak.

GameX 2018 izlenimlerimiz! - Resim : 1

Oyun fuarında oyun firmaları nerede? 

İlk aşamada bizleri indie yerli oyun yapımcılarının standları karşılıyor ve geleceğin oyun geliştiricilerinin yapımlarını bu alanda deneyimleyerek onlara fikir verebiliyorsunuz. GameX etkinliğinde indie yapımcılar için bir alan paylaşılmış olması açıkçası beni en mutlu eden konulardan biri oldu. Ardından bir anda atmosfer değişmekte ve kendinizi dev teknoloji  firmalarının reklam standlarında buluveriyorsunuz. 

GameX 2018 izlenimlerimiz! - Resim : 2

Peki bu değişiklik oyuncuları etkileyen bir değişiklik mi? Kesinlikle evet! GİST'e gidenler bilir; Microsoft, PlayStation, Ubisoft ve daha birçok dev oyun firması tek bir alanda kendilerini birleştirmiş durumdaydı... Oyun! Ancak GameX 2018 etkinliğinde bu durum biraz farklıydı. Oyun fuarından çok sanki bir reklam fuarındaydık. Tabii ki de firmalar kendi reklamlarını burada gerçekleştirecekler, kitle kazanacaklar ancak ''oyun'' fuarı adı altında gittiğimiz bu etkinlikte ''oyun'' firmaları neredeydi? 

Cosplay dünyası! 

Bunun dışında aşırı yoğunluktan dolayı ilk gün fuar alanına girişimiz yeteri kadar bilgilendirilmeyen güvenlik görevlileri ve çalışanları yüzünden biraz zorlu oldu. Basın kartı çıkartmak için belki de yarım saat oradan oraya koşturmuş ve her güvenlik görevlisine durumu izah etmek adına tekrardan ve tekrardan kendimizi izah etmişizdir diye düşünüyorum.

Kısacası bu zamana kadar gittiğim etkinlikler arasında belki de en ''berbat'' organize edilen etkinlik diyebilirim GameX 2018 için. Peki neden sürekli GİST'i övme çabaları içerisindeyim?

GameX 2018 izlenimlerimiz! - Resim : 3

Ülkemizde ki oyun fuarlarına karşı bakış açım her ne kadar biraz negatif yönde olsa da GİST bu olumsuz havayı kıran sayılı fuarlardan birisi benim için. Gerek global oyun firmalarının katılımı gerek ortam dizaynının ve içeriklerinin doyurucu oluşu biz oyuncular için kaçırılmayacak bir nimet olarak tanımlanabilir. Bu yüzden henüz bu çıtayı aşan bir fuar ile karşılaşmadığım sürece de GİST'i övmeye devam edeceğim. 

Peki fuar alanında indie yapımcıları dışında başka ne gibi göze hoş hitap eden etkinlikler vardı. E-spor standları! Evet, e-spor standları belki de fuar alanında en çok ilgi gören standlardan biriydi. Bu kısımda çeşitli formalar ve aksesuarlar satın alarak takımlara destek sağlayabiliyorsunuz. Her iki taraf içinde güzel düşünülmüş bir alan açıkçası. 

GameX 2018 izlenimlerimiz! - Resim : 4

Yanaşmayın, yanaştırmayın! 

Cosplay çalışmalarından bahsetmeme gerek bile yoktur herhalde diye düşünüyorum. Oyun fuarlarının vazgeçilmezi olan cosplay çalışmaları bu sefer de etkinlik alanında oldukça fazlaydı. Hatta geçen senelere oranla daha fazla çalışma vardı diyebilirim. Gençlerin bu tarz eğlenceli aktiviteler ile uğraşmaları beni mutlu ediyor.

GİST'e oranla fuara damgasına vuran bir firma seçmek aslında zor. Çünkü doğru düzgün bir oyun firması bulmak neredeyse imkansız etkinlik alanında. Bu yüzden GameX 2018 etkinliğine gitmeyi düşünüyorsanız, biraz daha beklemenizi tavsiye ederim. İlk günler gitmek sizi biraz zora sokabilir. 

GameX 2018 izlenimlerimiz! - Resim : 5

Ancak fuarın son zamanlarında arkadaşlarınız ile bir farklılık olsun diyeceğiniz etkinlik arayışındaysanız, o zaman GameX 2018 şu sıralar için size göre bir etkinlik olabilir. Denemekten zarar gelmez.

O zaman bir sonraki etkinlikte tekrardan görüşmek üzere şimdilik hoşçakalın!