Oyun

GeForce Now kotayı doldurur mu?

Nvidia'nın bulut tabanlı oyun servisi GeForce Now'ın ne kadar internet tükettiği ortaya çıktı. Kotalı internet sahipleri maalesef bu habere biraz üzülecek.

GeForce Now kotayı doldurur mu?

Nvidia, geçtiğimiz günlerde bulut tabanlı oyun servisi GeForce Now'ın Türkiye sunucuları üzerinde testlerine başladı. Oldukça stabil çalışan bu servis Türkiye'nin en doğusunda bile 22 ms gecikme süresi ile güçlü bir altyapıya sahip olduğunun sinyallerini vermişti.

Steam, Epic Games ve uPlay gibi servislerdeki oyunlarınızı ekran kartına gerek kalmadan internet üzerinden en yüksek ayarlarda ve RTX açıkken oynamanızı sağlayan GeForce Now, Mart ayında resmi olarak kullanıma sunulacak. Basic ve ücretli Premium paketleri olacak olan bu servisin ne kadar internet tükettiği ise ortaya çıktı.

GeForce Now uygulamasında 4 farklı seçenek yer alıyor. Bunlar; Dengeli, Veri Tasarrufu, Yarış ve Özel olarak gruplandırılıyor. Akıcı oyun deneyimi için en ideal olan Dengeli profilinde saatlik 10 GB'lık veri tüketiliyor. Peki, bu ne anlama geliyor?

Örneğimizi gelin Cyberpunk 2077 üzerinden verelim. Cyberpunk 2077'nin ana hikayesi yaklaşık olarak 22 saatte bitiyor. Eğer sadece ana görevden ana göreve koşarsanız oyunu bitirmek için 220 GB veri tüketeceksiniz. Tabii bu en iyi ihtimalle. Muhtemelen bu veri 250 GB ila 300 GB arasında değişecek.

Cyberpunk 2077'nin ana görevleri ve yan görevleri ise 58 saatte bitiyor. Bu da 580 GB gibi bir veriye tekabül ediyor. Oyunu komple bitireyim gidilmedik yer kalmasın diyorsanız 100 saatinizi harcamanız gerekiyor. Bu daha 1 TB veri anlamına geliyor.

Ülkemizde kotalı internet devri neredeyse kapandı. Sadece bazı paketler belli bir kotayı aşınca hız düşümü yapıyor. Ancak mobil veri ile GeForce Now oynamak henüz mümkün değil. Standart veri paketlerinin 10 GB olduğunu düşünürsek, mobil veriniz ile 1 saat anca oyun oynayabilirsiniz.

Maddi durumu iyi olmayan oyuncular için bulunmaz bir nimet olan GeForce Now, geleceğin oyun servisi olacak gibi görünüyor. Umarız Premium paketin fiyatı da makul bir seviye de olur da Türk oyuncular doya doya oyun oynayabilir.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.