Oyun

Gelmiş geçmiş en kötü 15 oyun!

Bilgilsayar oyunları bizleri yıllardır eğlendirdi. Ama bu oyunları kimse sevemedi!


Bilgisayar oyunları farklı dünyalara açılan kapılardır. Her oyunda farklı bir hikayeyi yaşar, farklı bir karaktere bürünürüz. Bizi hayatın stresinden uzaklaştırır. Yıllar geçtikce her şey gibi video oyunları da kendini geliştirdi. İnanılmaz öykü anlatımından sürükleyici oyun dünyalarına kadar bugün yapılan oyunlar hepsine birden sahip ve bizi başka hiçbir eğlence aracının sunamayacağı bir yolculuğa çıkarıyor. Bunu başaran bir çok oyun var.

Bununla birlikte, her oyun bunu yapmayı başaramadı ve bugün şimdiye kadar yapılan en kötü oyunların 15'ine bakıyoruz. 

1. E.T. the Extra-Terrestrial

 1481909252_1-2.jpg

E.T. the Extra-Terrestrialşimdiye kadar yapılmış en kötü video oyunlarından biri olarak değerlendiriliyor. Film ne kadar iyiyse oyun da bir o kadar kötüydü. 1982'de yayınlanan oyun, Steven Spielberg'in aynı adlı filminin oyunu. Atari'nin bu oyundan yüksek beklentileri vardı ve en az 5 milyon kopya satması bekleniyordu. Ancak oyun sadece 1,5 milyon kopya ile hayal kırıklığı yarattı. Birçok alıcı oyunu oynamaktan hoşlanmadığı için kartuşlarını Atari'ye geri gönderdi.

2. Shaq Fu

1481909619_2a.jpg

En kötü video oyunları denince akla gelen başka bir oyun da Shaq Fu. Ekim 1994'de piyasaya sürülen 2D oyun, basketbol süperstarı Shaquille O'Neal'a oynanabilir karakter olarak sahip. Serbest kalması üzerine Shaq Fu, eleştirmenlerden karışık tepkiler aldı. Her ne kadar oyun, grafik ve animasyon olarak övülse de kontroller, karakterler ve hikaye çok eleştirildi.

3. Superman: The New Adventures

 1481910816_3a.jpg

 Superman: The New Adventures, 1999 yılında piyasaya sürüldü. Oyun Nintendo 64 özeldi bu yüzden Superman 64 olarak da anılır.  Superman: The New Adventures Titus Software tarafından geliştirildi ve yayınlandı. Oyun, tüm zamanların en kötü oyunlarından biri olarak bilinir.

Eleştirmenler, oyunun zayıf kontrollere sahip olduğunu ve tekrarlayan, kafa karıştırıcı ve gereksiz amaçları olduğunu belirttiler. Oyunun oyuncuları, oyunun zaman sınırı çok kısa olduğu için hata yapma imkânı yoktu. Oyunun grafikleri de etkileyici değildi ve sayısız sayıda hata vardı.

4. Daikatana

 1481911565_4a.png

Daikatana, tüm zamanların en kötü 15 oyun listesinde yer alan başka bir oyun. Oyun Ion Storm tarafından geliştirildi ve sırasıyla Eidos Interactive ve Kemco for PC ve Nintendo tarafından yayınlandı. Oyun, video oyun endüstrisinde büyük ticari başarısızlıklardan biri olarak kabul edilir. Oyun 1997 yılında yapılmaya başlandı ancak 2000 yılına kadar yayınlanamadı. 

5. Sonic the Hedgehog (2006)

 1481912142_5-1.jpg

Sonic the Hedgehog 2006'da PlayStation 3 ve Xbox 360 platformları için serbest bırakıldı. Sonic ekibi tarafından geliştirilen ve Sega tarafından yayınlanan oyun gelmiş geçmiş en kötü oyunlardan biri olarak kabul edilir. Oyunun asıl amacı seriyi tekrar canlandırmaktı ancak pek başarılı olmadı.

Oyun yayınlanmasından sonra çok kötü yorumlar aldı. Eleştirmenler, oyunu zayıf kontrolleri, sayısız aksaklıkları, kötü kamera açıları, kötü hikayesi, yükleme süreleri ve seviye tasarımı nedeniyle yerin dibine soktular. 

6. Rogue Warrior

 1481912615_6.jpg

Bu listedeki bir diğer oyun Rogue Warrior. Rebellion Developments tarafından geliştirilen ve Bethesda Softworks tarafından yayınlanan oyun 2009'da piyasaya çıktı. Oyun üç platform için yayınlandı Xbox 360, PS3 ve Microsoft Windows. Oyun zayıf kontrolleri, kısalığı, çok oyunculu modun sınırlı olması ve inanılmaz derecede küfür içermesi nedeniyle çok düşük puanlar aldı ve listemizde yerini aldı.

7. Thor: God of Thunder

 1481913802_7.jpg

Thor, Sega tarafından yayınlandı ve Liquid Entertainment, Red Fly Studios ve WayForward Technologies tarafından farklı platformlar için geliştirildi. Aksiyon oyunu Mayıs 2011'de Nintendo DS, PlayStation 3, Wii, Xbox 360 ve Nintendo 3DS platformları için yayınlandı.

8. Duke Nukem Forever

 1481913891_8a.jpg

Duke Nukem Forever, Duke Nukem serisinin dördüncü oyunudur ve 1996 yapımı Duke Nukem 3D'nin devamı niteliğindedir. 2K Games tarafından yayınlanan Duke Nukem Forever, toplam dört stüdyo tarafından geliştirildi. Oyunun geliştirilmesine 3D Realms ve Triptych Games başlanıp Gearbox Software ve Piranha Games tarafından bitirildi. 

9. Postal III

 1481917568_9a.jpg

Postal III, Postal serisinin üçüncü oyunu ve 2003 yılında piyasaya çıkan Postal 2'nin bir devamı. Postal III, Trashmasters tarafından geliştirildi ve Akella tarafından yayınlandı ve 2011'de PC için piyasaya çıktı. Tarihteki en düşük puanlardan birini aldı. 

10. Aliens: Colonial Marines

 1481917789_10a.jpg

Listemizdeki bir diğer oyun ise Aliens: Colonial Marines. Oyun Şubat 2013'te PlayStation 3, Xbox 360 ve Microsoft Windows için piyasaya sürüldü. Oyun, Gearbox Software tarafından geliştirildi ve Sega tarafından yayınlandı. Çeşitli sorunları olan oyun, şimdiye kadarki en kötü oyunlardan biri olarak görülüyor. 

Oyun, piyasaya sürülmesinin ardından çeşitli sorunlarla karşı karşıya kaldı. Oyun bir sürü hata içeriyordu ve AI da kötü uygulanmıştı. Oyun, son derece zayıf grafikleri ve kötü yürütülen co-op modu nedeniyle de eleştirildi. Oyun, aynı zamanda, promosyonlarda kullanılan malzemelerin aslında oyunun bir parçası olmadığı konusundaki tartışmalara sürüklendi.

11. 50 Cent: Bulletproof

1481918185_11a.png

2005 yılında piyasaya sürülen oyun, Genuine Games ve Interscope tarafından geliştirildi ve PlayStation 2 ve Xbox için Sierra Games tarafından yayınlandı. Hip-hop müzisyeni 50 Cent'i başkahramanı olarak kullanan hikaye, onu öldürmeye çalışan bir tetikçiye karşı intikam almak için yaptığı girişim etrafında dönüyor.

Bazı eleştirmenlere göre oyunun hikayesi harikaydı ancak oynanış vasattı. Oyunun başarısızlığının asıl nedeni olarak görülen oyunun mekaniğiydi. Oyun dünya genelinde 1.2 milyon sattı.

12. Ashes Cricket 2013

 1481918530_12.jpg

Başlangıçta PC için piyasaya sürülen oyun konsollar için de yayınlanması planladı ancak PlayStation 3, Xbox 360 ve Wii U sürümlerini iptal etmek durumunda kaldılar. Ashes Cricket 2013 sırasıyla Trickstar Games ve 505 Games tarafından geliştirildi ve yayınlandı. Oyun, zayıf grafikler ve karakter animasyonları, kötü uygulanmış kontroller ve diğer işlevsiz özellikler nedeniyle oyuncular tarafından ağır eleştirildi.

13. Tony Hawk’s Pro Skater 5

 1481918843_13.jpg

Tony Hawk'un Pro Skater 5, Ekim 2015'te piyasaya sürülen Tony Hawk Pro Skater serisinin onuncu oyunudur. Oyun Activision tarafından yayınlandı ve Robomodo ve Disruptive Games tarafından PlayStation 3, PlayStation 4, Xbox 360 ve Xbox One için geliştirildi. Tony Hawk's Pro Skater 5'in iyi bir oyun olması bekleniyordu çünkü öncüllerinin çoğu harika oyunlardı. Ancak, oyun beklentileri karşılamayı başaramadı ve kötüye gitti. 

14. Fighter Within

 1481919089_14a.jpg

Fighter Within, bir Kinect tabanlı Xbox One oyunu. Oyun Daoka tarafından geliştirildi ve Microsoft tarafından 22 Kasım 2013'te yayınlandı. Oyun, tarihteki en kötü dövüş oyunlarından biri olarak değerlendirildi. Eleştirmenler oyunu çöp olarak da adlandırdılar ve en kötü oyun listelerinde yer aldı.

İnceleyenler, oyunun kötülüğünün sebeplerinden biri olan zayıf hareket algılama özelliğine sahip olduğunu belirtti. Ayrıca Fighter Within oyunun sığ olduğunu, hikayesinin komik ve sevimsiz olduğunu da eklediler. 

15. Lichdom: Battlemage1481919422_15.jpg

Oyun son derece acınası konsol bağlantı noktaları nedeniyle listemizde. Oyun ilk olarak Ağustos 2014'te PC için piyasaya sürüldü ve Xaviant tarafından geliştirildi ve yayınlandı. Bununla birlikte, Nisan 2016'da piyasaya çıkan oyunun konsol sürümleri Maximum Games tarafından geliştirildi.

İncelemecilerin çoğu, son derece zayıf grafikleri ve gecikmeleri nedeniyle oyunu oynamaktan rahatsız olduğunu söyledi.

Yorumlar
leş royale
bence 1. genel olarak bütün battle royale oyunlar olmalı
Cevapla
ad
çok sevgili kardeşim sen baya zeki duruyosun yani helal olsun,alkışlıyorum seni yani e.t the game olarak geçen oyun çıkardığı oyun krizi nedweniyle bütün medyalarca kabul edilmiş dünyanın çıkış yapmış en kötü oyunudur,sen gelip bu kadar kişi+yapcı sahsiyetin abulunun üzerine bilgisizlikle "beNCe 1. ğENeL OLarAk BÜtÜN bAtıl rÖYel OYuNlAr öLmALı" diyosun ayrıca battle royale oyunları sayesinde günümüzde oyuncu sayısı ve oyun firması sayısında büyük bir artış var fakat senin o ne olduğuna bakmadığın e.t the extra-terrestrial adlı oyun yüzünden belki günümüzde oyun diye bir kavram olmiyacakdı ve işsizlik artcak,dünya ekonomisi düşüşde olucak,cinayetler kavgalar ve yozlaşmalar artıcakdı(sonra super mario bros geldi ve oyun dünyası kurtuldu) yani biraz araştırıp yorum yapsan iyi olur
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.