Helldivers 2 PlayStation tarihine geçti, peynir ekmek gibi satıldı

PlayStation platformunda çığır açan yeni oyun Helldivers 2, piyasaya sürüldüğü andan itibaren rekor kırarak en hızlı satan oyun unvanını kazandı.

Helldivers 2 PlayStation tarihine geçti, peynir ekmek gibi satıldı

Sony'nin son kazanç raporu, Helldivers 2'nin piyasaya sürülmesiyle 12 milyon kopya satarak PlayStation tarihindeki en hızlı satan oyun olduğunu ortaya koydu. Oyunun satış rakamları, PS5 ve PC platformlarında ilk 12 hafta boyunca elde edildi. Helldivers 2, bu başarısıyla daha önceki rekor sahibi God of War Ragnarok'u geride bıraktı. Ragnarok, ilk hafta 5 milyon kopya satmıştı.

Arrowhead Studios'un CEO'su Johan Pilestedt, "Helldivers 2'nin gerçekleşmesinde emeği geçen herkese büyük bir teşekkür borçluyuz. Topluluğumuzun destek, tutku ve demokrasi mücadelesine olan adanmışlığına minnettarız," dedi. Pilestedt ayrıca, şimdiye kadar satılan Helldivers 2 kopya sayısının (12 milyon), stüdyonun bulunduğu İsveç'in nüfusunu (10.5 milyon) geçtiğini belirtti. İsveç'te oyunun yaklaşık 150,000 oyuncusu bulunuyor.

Sony'nin gelir raporunda, Helldivers 2'nin beklentileri aşan bir başarı elde ettiği ve şimdiye kadar PC'de Sony'nin en büyük "hit" olduğu ifade edildi. Ayrıca, oyunun şirketin son çeyrekteki satış ve karına önemli ölçüde katkı sağladığı belirtildi.

Helldivers 2 PlayStation tarihine geçti, peynir ekmek gibi satıldı - Resim : 1

Helldivers 2 PlayStation tarihine geçti, peynir ekmek gibi satıldı

Helldivers 2'nin başarısı, PlayStation'da aylık aktif kullanıcı sayısını da artırdı. Bu sayı yıllık %9 artışla 118 milyona ulaştı. PlayStation'da Mart ayında toplam oyun süresi, yıldan yıla %15 artış gösterdi. Aynı şekilde, 31 Mart'ta sona eren dördüncü çeyrekte toplam oyun süresi, Sony'nin tarihinde en yüksek ikinci seviyeye ulaştı. En yüksek seviye, pandemi nedeniyle evde kalma emirleri verildiği 2020 mali yılının dördüncü çeyreğinde kaydedilmişti.

Helldivers 2, Şubat ayında piyasaya sürüldüğünden bu yana ABD'de en çok indirilen PS5 oyunu oldu ve bu yıl şimdiye kadar ABD'de en çok satan oyun konumunda. Helldivers IP'sine sahip olan Sony, geliştirici Arrowhead ile son zamanlarda bir dizi başlıkta gündeme geldi.

Özellikle Steam kullanıcılarının oynamaya devam etmek için bir PSN hesabı oluşturması gerektiği yönündeki zorunluluk, yoğun eleştiriler üzerine Sony'nin bu kararından vazgeçmesine yol açtı. Şimdi Helldivers 2'nin PC oyuncuları, oyunun kullanıcı inceleme puanlarını tartışma öncesindeki seviyesine getirmek için çaba sarf ediyor.