İşte PlayStation 5 almak için bir neden daha! Horizon Forbidden West

Şu sıralar PlayStation 5 almak için herhangi bir nedene ihtiyacınız varsa, Horizon Forbidden West size bundan çok daha fazlasını sunuyor.

İşte PlayStation 5 almak için bir neden daha! Horizon Forbidden West

Oyun dünyası tarafından merakla beklenen oyunlardan birisi olmamasına rağmen, 2017 yılında çıkışını yapan Horizon Zero Dawn, o dönem yıla damga vuran oyunlardan biri olmayı başarmıştı. Oyunun geçtiği dünya ve atmosferi, oynanış ve grafikleri ile sunduğu hikâye, Horizon’ın PlayStation platformunun en değerli yapımlarından biri haline gelmesini sağlamıştı. Oyunun belki de tek eksiği, çoğu Sony yapımının Türkçe altyazı ya da dublaj ile gelmesine alışık olduğumuzdan ötürü, oyunda Türkçe dil desteğinin olmamasıydı. Horizon Forbidden West’te ise bu eksik de giderilmiş durumda. Bu sefer oyun Türkçe altyazı desteği ile karşımızda. İlk oyunu oynamayanlar veya oynamayı düşünmeyenler için yapımcılar oyunun girişine ilk oyunun kısa bir hikayesini eklemeyi de ihmal etmemişler.

İşte PlayStation 5 almak için bir neden daha! Horizon Forbidden West - Resim : 1

Oyuna başladığınızda ilk oyunun hikayesinin kısa bir özetini izliyorsunuz ve sonrasında Aloy’un macerasına kaldığınız yerden, aslında yaklaşık 6 ay sonrasından, devam ediyorsunuz.  Zero Dawn’da hikâyeyi biraz eksik olarak tamamlıyorduk. İki oyunun da hikayesine girmeyeceğim, ancak Forbidden West’te Zero Dawn’daki eksik noktalar tamamlanıyor ve hikâye nihayete varıyor.

İşte PlayStation 5 almak için bir neden daha! Horizon Forbidden West

Forbidden West’in Zero Dawn’dan ayrıldığı en önemli noktalardan biri de şüphesiz hikâye anlatımı. İlk oyunda içinde bulunduğumuz dünyanın hikayesini tam olarak anlamak için bulduğumuz notları okumamız gerekiyordu, Forbidden West’te ise hikâye sinematiklerin için yedirilmiş, tabii yine okuma yapmak isteyenler için çevrede datapointler de mevcut, ancak bunlar ilk oyundaki kadar kritik değil.

İşte PlayStation 5 almak için bir neden daha! Horizon Forbidden West - Resim : 2

Oyundaki bir diğer önemli gelişim ise yan görevlerde yaşanmış durumda. Açıkçası ilk oyundaki yan görevler de sıkıcı değildi, ancak genelde kısa görevlerden oluşuyordu. Forbidden West’te ise The Witcher 3 şeklinde, oldukça uzun yan görevlerle karşı karşıyayız ve bu durum açık dünya oyununu daha da ilgi çekici bir hale getirmiş.

Oyunun temel mekanikleri ise ilk oyuna paralel olarak, geliştirilmiş şekilde devam ediyor. Yine çevredeki robotları avlıyor, onları binek olarak kullanıyor, hem robotlarla hem de insanlarla savaşıyoruz. Tabii yay kullanımına yeni fonksiyonlar eklenmiş ve PlayStation 5’in en önemli noktalarından biri olan DualSense gamepadin nimetlerinden de sonuna kadar yararlanılmış. Yay kullanımındaki zorluk hissi, titreşim yoğunluğu, hepsi muazzam.  Aloy her ne kadar genelde yayı ile düşmanlarını alt etse de, yapımcılar yakın dövüş mekaniklerini de elden geçirmeyi ihmal etmemiş ve yeni kombolar eklemişler.

Dağ, taş, bayırın yoğun olduğu bir dünyada tırmanma mekanikleri ise elbette olmazsa olmaz. Aloy ilk oyunda da tırmanabiliyordu, ancak bu oyunda bu özelliği çok daha doğal ve işe yarar bir hal kazanmış. Çevrede normal gözle göremediğimiz şeyleri görmemizi sağlayan Focus cihazına ise yeni bir özellik getirilmiş ve bu yeni özellik sayesinde çevrenizi tarayarak, etkileşime girebileceğiniz nesneleri ya da tırmanabileceğiniz yerleri görmeniz kolaylaştırılmış.

İşte PlayStation 5 almak için bir neden daha! Horizon Forbidden West - Resim : 3

Oyun PS5’in hakkını ise sonuna kadar veriyor. Forbidden West bizlere gerçek bir yeni nesil oyun oynuyormuşuz hissini sonuna kadar yaşatmayı başarıyor. Çevre grafikleri, kaplamalar ve parçacık efektleri ile PS5’in grafik gücünü hakkıyla kullanıyor, dahası karşımızdaki görüntüye rağmen PS5’te herhangi bir zorlanma emaresi olmaması ve hızlı seyahatlerdeki kısa yükleme süreleri de gelecekteki yapımların grafikleri için daha da heyecanlanmamızı sağlıyor. İlk oyundaki doğa güzelliklerinin yanına bu yapımda sualtı doğası da eklenmiş. Zaman zaman Aloy ile kendinizi içinde bulunduğunuz doğanın eşsiz güzelliklerine kaptırmanız işten bile değil.

Horizon Forbidden West ilk oyunda eksik kalan noktaları tamamlayarak çok daha bütünsel bir deneyim sunmayı başarıyor. Açık dünyalı bir yapım olmasına karşın, sizi sıkmayacak bir şekilde saatlerce sürecek bir deneyim vadeden yapım, hikayesiyle de merak uyandırarak sonuna kadar ilginizin kaybolmamasını sağlıyor. Bu sefer yılın beklenen oyunlarından biri olmasına karşın, Horizon Forbidden West ile bir kez daha yıla damga vuracağa benziyor.     

Puan: 92