Oyun

Kartal yuvası oyun merkezi olacak

Oyun sektörünün yolu bir süre önce futbol takımları ile kesişmişti. Beşiktaş'ın stadyumu Vodafone Park'ta açılan Lenovo Game On ile bu alandaki işbirlikleri daha da genişliyor.

Kartal yuvasında oyun oynanacak

Oyunlar ve futbol uzun yıllardır ismi beraber anılan iki kavram. Özellikle futbol oyunları yıllardır en fazla satılan ve gündemi meşgul eden konuların başında geliyor. Oyun ve futbol takımlarının birlikteliği kısa bir süre önce e-spor alanında ortaya çıkmış ve Türkiye'deki futbol takımları da e-spor takımlarını kurmuştu. 5 Nisan tarihinde resmi açılışı yapılan Lenovo Game On bu işbirliklerini bir adım daha ileriye taşıyor. 

Her zevke hitap eden oyunlar var

Çin merkezli teknoloji devi Lenovo'nun sponsor olduğu ve Beşiktaş'ın Kartal Yuvası olarak tanımladığı stadyumu Vodafone Park'ta açılan Lenovo Game On, belli bir ücret karşılığında hem konsol (Xbox) hem bilgisayar hem de VR (sanal gerçeklik yani gözlük ve çeşitli ekipman desteği ile) oyun oynanabilecek bir alan. Aslında benzeri İstanbul'da Gayrettepe'de bulunan Point Otel'in alta katında yer alan The Game'e çok benzeyen bu yeni konsept 1000 metrekarelik bir alana sahip.

Bu alanda konsol oyunlarından bilgisayara ve VR'a kadar çeşitli kategori ve zevklerde oyunlar bulunuyor. Alanda bireysel oyunlar oynanabildiği gibi multiplayer turnuvalar da düzenlenebilecek. 

Bugün yapılan açılışı bizzat yerinde gördüm ve alanın güzel bir tasarıma (genelde bu tarz alanlar siyah renkli ve loş ışıklı tasarlanıyor bu sefer de öyle olmuş) sahip. İlk girişte bizleri Xbox konsolları karşılıyor. Bu alanda çeşitli oyunları oynayabileceğimiz konsollar mevcut. Sonrasında ise bilgisayarla oynanabilecek oyunlar ve turnuva yapılabilecek bilgisayarlar, onun yanında VR oyunların oynanabileceği bir alan ve simülasyon cihazları (otomobil yarışı oyunları için) bulunuyor.

 

Oyun alanında sadece bilgisayar ya da konsol oyunları değil aynı zamanda mobil cihazlarla oynanabilecek oyunlar için de ayrı bir bölüm bulunuyor. Hem tablet hem telefon cihazları ile oyun keyfine ortak olabiliyorsunuz. 

Giriş ücreti 30 TL

Alana giriş ücreti 30 TL olarak açıklandı. Bu ücreti ödedikten sonra içerde istediğiniz kadar kalabiliyorsunuz. Ancak her bir ziyaretçi bir cihazda en fazla 3 saat oyun oynayabiliyor. 3 saat dolunca sistem otomatik olarak duracak. Burada amaç içeride bulunan ziyaretçilerin en keyifli şekilde vakit geçirmelerini sağlamak. Bir de tabi sıra bekleyenler olursa onlara da sıra gelmesini sağlamak. 

Her an açık

Oyun alanı haftanın her günü saat 12:00 ve 24:00 saatleri arasında açık olacak.  Lenovo Game On’da hem profesyonel oyuncular hem giriş seviyesindeki oyuncular ve beyaz yakalılar için sürekli turnuva düzenlenecek. Aldığım bilgilere göre Lenovo Game On ayrıca eğitim ve sertifika programlarına da ev sahipliği yapacak. Üstelik yakın zamanda alanda oluşturulacak sertifika programları ile hem ailelere hem de bu alanda ilerlemek isteyen gençlere  bilgilendirme ve bilinçlendirme eğitimleri düzenlenecek. Güvenliğin de üst düzey olduğu mekan,  kameralarla sürekli denetlenecek. Bu da önemli bir etken. 

Uzun vadede Lenovo Game On'da oyun etkinlikleri, buluşmalar ve benzeri özel organizasyonlar da yapılabilir. Etkinlik işleri uğraşanlara buradan duyurmuş olayım. 

Galatasaray ve Fenerbahçe de yapar mı?

Futbol stadyumlarını 7/24 yaşanabilir alanlara çevirmeye çalışan Beşiktaş'ın bu atılımını takdir etmemek elde değil. Umarız ki ülkemizdeki diğer futbol takımları da bu tarz çalışmalara başlar. Ne de olsa hem yerli hem yabancı birçok bilgisayar markası Türkiye'de faaliyet gösteriyor. Diğerleri de Fenerbahçe ve Galatasaray ile bu tarz bir çalışma yapabilir. Güzel de olur. 

Siz ne derseniz? 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.