"Kinect" nedir?

Microsoft'un eşsiz el ve kol hareketleriyle kontrol imkanı sunan konsolu Kinect teknolojisi hakkında detaylar haberimizde!

"Kinect" nedir?

Microsoft oyun dünyasındaki yerini yıllar öncesinden Xbox ile attığı adımla birlikte yerini ayırmış, oyun konsolları arasında eşsiz bir konuma sahip şirketlerden birisidir. Microsoft'un oyun sektöründe bu kadar iddialı olmasındaki en büyük rahatlıklarından birisi de Kinect teknolojisidir. Türkiye'ye 2010'nun son aylarına doğru gelen ve o satışa çıkan Kinect teknolojisi el ve kol hareketleriyle oyunlarda kontrol sağlayan bir konsoldur.

1337172129_kinectnedir1.jpg

Oyun 2010 yılında hatırlayacak olursanız ilk olarak Aral Game tarafından satışa sunulmuştu. "Oyun dünyasında devrim niteliği taşıyan Xbox 360 Kinect resmi olarak Türkiye’de www.aralgame.com adresinden 299 liraya satışa sunuldu. Kinect Adventures oyunu ile oyunseverlerin beğenisine sunulacak olan Xbox 360® Kinect™, oyunculara hareket özgürlüğünün kapılarını açıyor." denilmişti o zamanlardaki haber manşetlerinde.

Kinect teknolojisi nedir?

Microsoft'un sunduğu bu eşsiz projenin amacı  bilgisayar ortamında çevre birimler kullanmadan (kol,silah, konsol araçları vs vs) sadece el, kol ve bacak hareketleriyle oyun oynayabilme teknolojisine denir. Bunun yanında ses de ayrı bir işletim için geçerlidir. Microsoft'un oyun severler için sunduğu bu eşsiz teknolojinin özellikle, heycan verici macera aksiyon oyunlarda ilgi odağı haline geldiği düşünülüyor. Bu teknoloji el kol ve bacak hareketlerini algılayarak kızılaltı ışın yayan projektörlerle gerçekleşiyor. Bu ışınlar insan gözünün göremeyeceği dereceden ışıklardır. Işınlardan elde ettiği verileri CMOS algılayıcılarla komuta çevirip bu sayede komut olarak algılanılmasını sağlıyor. 

1337172174_6492b6b5-56bf-4a21-bf87-3abae210fe3d.jpgKomutlar işletim sisteminin kalitesine bağlı olarak bir saniyeden çok daha az kısa bir zaman içinde, CMOS algılayıcılara ulaşmaktadır. 3 boyut grafiklerde gerçekleşmesi gerçekleşmesi gereken hızlı komutları ise bilgisayara ait olan yazılım sağlıyor. Yani "kinect" sadece komutları ulaştırmakla sorumlu oluyor. Microsoft'un sunduğu bu eşsiz Kinect teknolojisi oyuna başlama komutu verilince kızılaltı ışın yaymaya başlıyor, çok kısa bir süre sonra oyuncunun baş gövde kol el bacak, ayak gibi kısımlarını oynattığında algılayabilme yeteneğine sahip oluyor. Kinect'in akıllı yazılım teknolojisi algılamayı daha kolaylaştırıp sorunsuz bir hale getirmiştir. Bu noktada Microsoft'un katkısı oldukça büyüktür, şüphesiz dünyanın en iyi yazılım firmalarından olması bunun tekrar tekrar ıspatıdır.

*Oyun sektöründe eşsiz bir devrime yol açan Kinect teknolojisini denemenin oldukça eğlenceli olduğunu belirtebiliriz.