Oyun

Konsol almak isteyenler beklesin fiyatlar düşebilir

Konsol satışlarından alınan vergilerde yapılan bir düzenleme ile bu ürünlerinin fiyatlarının düşmesi bekleniyor.

Konsol almak isteyenler beklesin fiyatlar düşebilir

Oyun konsollarına geçtiğimiz aylarda getirilen ilave gümrük vergisi kaldırıldı. Bu sayede konsolların Türkiye giriş maliyetleri de ucuzladı.

Geçtiğimiz aylarda alınan bir karar ile PlayStation ve Xbox gibi oyun konsollarından alınan vergi yüzde 50 oranında artırılmış ve 2020 yılı sonuna kadar bu verginin alınması yasalaşmıştı.

2020'nın son gününde bu verginin eskisi gibi yüzde 20 oranında olacağı açıklandı. Yani konsollardan alınan vergi düşürülüyor. Bu da (eğer üreticiler bunu hayata geçirirse) konsol fiyatlarının düşeceği anlamına geliyor.

Konsol almak isteyenler beklesin fiyatlar düşebilir


Ancak üreticilerin bu vergi düşüşünü fiyatlara nasıl yansıtacağı şimdilik net değil. Beklentiler fiyatların biraz olsun düşmesi yönünde ancak bu konuda kesin bir bilgi bulunmuyor.

PlayStation 5 oyun konsolunun resmi Türkiye fiyatı (stoklarda bulunursa) 8.299 TL, Xbox Series X konsolu 8.299 TL ve Xbox Series S konsolu ise 5.399 TL fiyat etiketi ile satılıyor. Ancak stoklarda bulunmayan PlayStation 5'in fiyatının 10.000 TL civarında olduğunu belirtelim.

Yorumlar
💎G@kko💎
Sony kulaklık da var gibi
Cevapla
💎G@kko💎
Pirananin kablolu kulaklığı var bende gayet yeterli givi
Cevapla
Tısme
Pirana iyi değil bence gakkuk
Eo
Arkadaşlara eğer Almancı akrabanız varsa ondan dilenin yada parasını ona verin alacağımız en ucuzu bu olacak
Cevapla
Taha
PS4 fiyatları da düşer mi ?
Cevapla
Uygar Erkaya
Üzgünüm ama hiç düşeceğini sanmıyorum. Daha yeni intermette konsol vergilerinin %100 olacağı ile ilgili haberler var
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.