Oyun

Microsoft akıllı telefonları konsola çevirecek

Teknoloji devi Microsoft'un aldığı yeni bir patente göre firma cep telefonlarını Xbox konsoluna dönüştürecek bir çözüm peşinde çalışıyor.


Son dönemde mobil oyunların popülerliğinin artması ve kullanıcıların oyunları telefonlarından oynamaya başlaması bu alanda daha fazla çözümün ortaya çıkmasına neden oldu. Anlaşılan o ki mobil oyun alanında bir çözüm de Microsoft'tan gelecek. Markanın patentini aldığı yeni bir oyun çözümü cep telefonlarını aynen Xbox oyun konsolu gibi kullanmayı sağlıyor.

Microsoft akıllı telefonları konsola çevirecek

Firmanın 9 Temmuz'da aldığı patente göre cep telefonlarına takılan fiziksel parçalardan oluşan çözüm sayesinde Xbox konsolunun kumandası telefona geliyor. Üzerinde kulaklık çıkışı ve şarj girişi gibi yuvalar bulunan çözümün hayata geçip geçmeyeceği ise şimdilik bilinmiyor.

Muhtemelen telefon üzerinden konsoldaki oyunları oynamayı sağlayacak bu çözümün firmanın birkaç ay önce duyurduğu xCloud projesinin bir devamı niteliğinde olacak. Bu projede tablet ve telefon gibi cihazlardan Xbox konsol oyunları bulut teknolojisi yardımı ile oynanabilecek. Henüz test aşamasında olan projenin yukarıda patenti ortaya çıkan donanım çözümü ile beraber kullanılması yeni bir dönemin kapılarını aralayabilir.

Bu tarz bir donanım çözümü ne kadar pratik olur bilinmez. Ayrıca Nintendo Switch gibi çözümler varken kullanılır mı orası tartışılır. Ama Microsoft'un mobil oyunculara göz kırptığı da bir gerçek. Öte yandan Yanko Design’ın tasarımcılarından biri olan Sarang Sheth, bu patentten yola çıkarak olası bir cihazın bilgisayar görüntülerini oluşturmuş. Elbette bu görüntünün gerçek olmadığını belirtelim:

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.