Oyun

Microsoft şimdi de Nintendo'yu ikna etmeye çalışıyor

Microsoft Gaming'in CEO'su Phil Spencer, şirketin taahhüdünü Twitter'da duyurdu ve "Microsoft, nerede oynamayı seçerlerse seçsinler, daha fazla kişiye daha fazla oyun getirmeyi taahhüt ediyor" dedi. İşte tüm detaylar.

Microsoft şimdi de Nintendo'yu ikna etmeye çalışıyor

Spencer daha önce bir röportaj sırasında şirketin Call of Duty'yi farklı platformlarda bulunan Minecraft gibi ele almayı planladığını ve Switch'te "oyunu görmeyi çok seveceğini" söylemişti.

Buna ek olarak Spencer, Twitter'da Microsoft'un anlaşma tamamlandıktan sonra Xbox'ın yanı sıra Steam'de CoD sunmaya devam edeceğini de duyurdu. The New York Times’ın dediği gibi, bu duyuru Federal Ticaret Komisyonu'nu yatıştırmak ve düzenleyicileri kendi taraflarına çekmek için bir hareket  de olabilir. Yayın, FTC'nin satın almayı perşembe günü kapalı bir toplantıda görüşmesinin beklendiğini ve burada ajansın anlaşmayı engellemek için adımlar atıp atmayacağına karar vereceğini söyledi.

Politico'nun yakın tarihli bir raporu, Microsoft'un satın almayı gözden geçiren FTC personelini argümanlarıyla ikna edemediğini ve komisyonun muhtemelen bu ay en kısa sürede bunu engellemek için bir antitröst davası açacağını iddia etti. FTC'nin, satın almanın Microsoft'a haksız bir avantaj sağlayacağından ve pazardaki rekabeti azaltacağından endişe duyduğu bildiriliyor.

Microsoft şimdi de Nintendo'yu ikna etmeye çalışıyor

Microsoft Başkanı Brad Smith, The Wall Street Journal’daki bir yazısında satın almayı savundu ve bunun oyuncular için  iyi olacağını savundu. FTC'nin anlaşmayı engellemek için dava açmasının "büyük bir hata olacağını" ve asıl bunun sektördeki rekabete zarar vereceğini söyledi.

Smith ayrıca Microsoft'un, birleşmeye en yüksek muhalif ses olan Sony'ye, tüm yeni CoD sürümlerinin Xbox için çıktıkları gün PlayStation'da mevcut olmasını sağlayan 10 yıllık bir sözleşme teklif ettiğini söyledi. "Aynı taahhüdü diğer platformlara sağlamaya ve ABD, İngiltere ve Avrupa Birliği'ndeki düzenleyiciler tarafından yasal olarak uygulanabilir hale getirmeye açığız" diye yazdı. Bu çabaların, düzenleyicilere satın almanın sektöre zarar vermeyeceği konusunda güvence vermek için yeterli olup olmadığı ise henüz belli değil.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.